جزئیات مهم از نحوه تخصیص ارز اربعین/ ثبت نام در این سامانه ضروری است

 

به گزارش اقتصادنیوز، با توجه به در پیش بودن ایام اربعین، قرار است بانک مرکزی به هر زائر اربعین ۲۰۰ هزار دینار، ارز تخصیص دهد. این ارز فقط به افراد بالای ۵ سال تخصیص داشته می شود و برای دریافت آن متقاضیان  باید در سامانه حج و زیارت ثبت نام کنند.

چگونه ارز اربعین ۱۴۰۳ را دریافت کنیم؟

برای دریافت ارز اربعین محدودیت سنی در نظر گرفته شده  و به زائران بالای ۵ سال اختصاص می یابد. نخستین قدم برای متقاضیان دریافت این ارز، ثبت نام در سامانه سماح است که از تاریخ ۱۷ تیرماه، مصادف با اولین روز محرم آغاز می‌شود. نکته مهم آن است که این ارز فقط به افرادی پرداخت می‌شود که با ثبت نام در این سامانه، کد پیگیری دریافت کرده باشند.

پس از ثبت نام، متقاضیان می‌توانند با در دست داشتن اصل کارت ملی و گذرنامه یا برگه تردد اربعین، از تاریخ ۲۰ مردادماه تا پنجم شهریورماه به بانک‌های منتخب ملی، صادرات، تجارت، سپه و پست بانک مراجعه و تا سقف ۲۰۰ هزار دینار، ارز اربعین دریافت کنند. البته این رقم ۲۰۰ هزار دیناری، سقف پرداخت ارز اربعین است و امکان دریافت ارز کمتر از این مقدار هم وجود دارد.نکته قابل توجه دیگر نیز آن است که دریافت ارز اربعین، مانعی برای دریافت ارز مسافرتی یورویی محسوب نمی‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، محمدرضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی هم به تازگی اعلام کرده است: در اربعین امسال به هر زائر متقاضی به میزان ۲۰۰ هزار دینار ارز به نرخ ETS که در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبادله می‌شود، پرداخت می شود و هیچ کامزدی هم نخواهد داشت.

فرزین با اعلام خبر فوق توضیح داد: سال گذشته ۲۰ روز مانده به اربعین ارز را در اختیار متقاضیان قرار دادیم. البته برخی مردم معتقد بودند اگر این امر زودتر رخ می داد بهتر بود. لذا امسال نیز این آمادگی را داریم که بعد از برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و در راستای تکریم زائران محترم، عرضه ارز اربعین را به صورت دینار در شعب منتخب شبکه بانکی آغاز کنیم. ارز اربعین امسال نیز از طریق شعب منتخب شبکه بانکی در شهرها و روستاها پرداخت خواهد شد تا زوار محترم اربعین حسینی دچار مشکل نشوند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.