زنگ خطر برای اقتصاد چین/ کاهش شدید میزان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین

یکی از معیارهای سنجش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در چین برای دوازدهمین ماه متوالی با کاهش همراه شده است؛ آماری که بر چالش چین در بهبود جذابیت این کشور برای سرمایه‌گذاران خارجی در جهت رشد اقتصادی تأکید می‌کند.

خبر مرتبط
همکاری قریب‌الوقوع ترکیه با چین در زمینه تولید خودروهای برقی

شرکت بی‌وای‌دی چین در حال نهایی کردن قرارداد ساخت یک کارخانه بزرگ در ترکیه است.

به نوشته بلومبرگ، داده‌های منتشر شده توسط وزارت بازرگانی چین در روز جمعه (۱ تیر) نشان می‌دهد در پنج ماه نخست سال ۲۰۲۴ و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته میلادی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در این کشور با کاهش ۲۸/۲ درصدی همراه شده و به ۴۱۲/۵۱ میلیارد یوآن (۵۶/۸ میلیارد دلار) رسیده است. این ارقام بدتر از افت ۲۷/۹ درصدی ماه آوریل بوده و نشان‌دهنده ادامه روند کاهشی متناوبی است که آغاز آن به ژوئن ۲۰۲۳ برمی‌گردد.

وزارت بازرگانی چین اعلام کرده کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی از ژانویه تا می عمدتا به دلیل سطح غیرمعمول و بسیار بالای این نوع سرمایه‌گذاری در دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال گذشته میلادی بوده است. این وزارت‌خانه همچنین تکرار کرده مقامات از آغاز ۲۰۲۴، تلاش‌های خود برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی را افزایش داده‌اند.

به دنبال کاهش تاریخی ورود سرمایه خارجی به چین در بحبوحه نگرانی‌ها از چشم‌انداز رو به افول رشد اقتصادی این کشور، دولت چین سعی داشته اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی نسبت به این کشور را تقویت کند.

لی چیانگ نخست‌وزیر چین در فوریه اعلام کرد تثبیت سرمایه‌گذاری خارجی از تمرکزهای کلیدی در برنامه‌های اقتصادی سال ۲۰۲۴ است. او همچنین به گسترش دسترسی بازار و بهبود فضای رقابت منصفانه متعهد شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.