فهرست جدید محدودیت واردات مواد دارویی ابلاغ شد

سیدحیدر محمدی، روز پنج‌شنبه در افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی فارمکس ۲۰۲۴ در شهرآفتاب، گفت: شرایط خوبی در تولید مواد اولیه دارو داریم و در صادرات دارو نیز وضعیت خوبی داریم.

وی افزود: حجم بازار دارویی کشور در سه ماه گذشته حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده که ۹۸ درصد آن مربوط به تولید داخل بوده است.

محمدی ادامه داد: عمده مشکلات ما در حوزه ارزی و نقدینگی است و یکی از مشکلات ما عدم بازگشت سرمایه به ویژه در مراکز درمانی دولتی است‌.

وی در همین زمینه گفت: از سازمان تأمین اجتماعی مطالبه می‌کنیم که بدهی خود به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی را پرداخت کند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: امسال ۱۵ هزار میلیارد از سهم دارویار را گرفته ایم که شاید عدد قابل توجهی نباشد، اما نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

وی گفت: موضوع دیگر، تسهیل امور مرتبط با شرکت‌های تولید کننده بوده است که خیلی کار سختی است.

محمدی تاکید کرد: باید بپذیریم سیستم دولتی باید کوچک شود و وظایف غیرحاکمیتی خودمان را باید برون سپاری کنیم. به طوری که ۶۲ دانشگاه علوم پزشکی داریم که این فرایندها باید از این طریق تسهیل شود.

وی گفت: آمارنامه مواد اولیه دارویی نیز کلید خورده است و به زودی لیست جدید محدودیت در واردات مواد اولیه دارویی از سوی اداره کل دارو ابلاغ خواهد شد که شامل ۲۷۰ قلم مواد اولیه دارویی است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.