پاسخ حماس به طرح پیشنهادی آتش‌بس/تاکید بر مواضع اصلی

در پی پاسخ جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) به طرح پیشنهادی میانجی‌ها برای آتش بس، یک منبع ویژه اعلام کرد که حماس در این پاسخ بر مواضع و شروط اصلی خود در برقراری آتش بس دائمی، عقب نشینی کامل نیروهای اشغالگر از نوار غزه و بازگشت آوارگان به منازل خود تاکید دارد.

یک منبع ویژه آگاه امروز پنجشنبه در گفتگو با المیادین فاش کرد که جنبش حماس اصلاحات خود را بر آخرین طرح پیشنهادی برای آتش بس به نحوی اعمال کرده که بر مسائل اصلی تاثیری نداشته باشد. حماس شروط اصلی در خصوص برقراری آتش بس دائمی، خروج کامل نیروهای صهیونیستی از نوار غزه و بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان را حفظ کرده است.

به گفته این منبع، جنبش حماس همچنین بر لزوم عقب نشینی اشغالگران از محور فیلادلفیا (صلاح‌الدین) واقع در امتداد مرز بین نوار غزه و مصر و نیز گذرگاه رفح تاکید کرده است.

منبع مذکور تصریح کرد: حماس همچنین بر موضع خود در رد هرگونه وتوی رژیم صهیونیستی بر آزادی اسرای فلسطینیِ محکوم به حبس ابد تاکید دارد.

این منبع گفت که جنبش حماس در برخورد با طرح پیشنهادی آتش بس، نرمش زیادی در بندهای ۸ و ۱۴ از خود نشان داده تا ادامه مذاکرات برای رسیدن به آتش بس دائمی و پایدار در نوار غزه ادامه پیدا کند.

جنبش حماس شب گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که که افکار و ایده‌هایی را با طرف‌های واسطه برای دستیابی به توافقی برای توقف جنگ علیه ملت فلسطین بررسی کرده است.

حماس همچنین تاکید کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش، با مقامات سیاسی قطر و مصر به عنوان میانجی‌‌های مذاکرات آتش‌بس گفت‌و‌گو کرده و با مقامات سیاسی ترکیه نیز تماس تلفنی داشته است. حماس با انگیزه و روحیه بالایی در حال پیشبرد مذاکرات است.

از سوی دیگر دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که قطر و مصر پاسخ حماس به طرح مبادله اسرا و آتش‌بس را تحویل این رژیم دادند و این رژیم قرار است آن را بررسی کرده و پاسخ خود را برای طرف‌های واسطه ارسال کند.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد که موساد پاسخ حماس به طرح پیشنهادی برای آتش‌بس و مبادله اسرا را از واسطه‌ها دریافت کرده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به نقل از برخی منابع اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو فردا پنجشنبه جلسه‌ای را برای بررسی پاسخ حماس برگزار خواهد کرد.

این شبکه به نقل از شماری از مسئولان اسرائیلی تاکید کرد که برای اولین بار، پاسخ حماس به طرح پیشنهادی می‌تواند موجب پیشبرد مذاکرات شود.

یک مسئول اسرائیلی هم در گفتگو با پایگاه خبری عبری زبان والا تاکید کرد که پاسخ حماس پیشبرد مذاکرات بر سر مسائل اختلافی را ممکن می‌سازد و می‌تواند زمینه ساز توافق بر سر دو بند ۸ و ۱۴ باشد که اختلاف اصلی طرفین در مورد آن است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.