حماس به طرح پیشنهادی واسطه‌ها برای آتش‌بس چه پاسخی داد؟

 جنبش مقاومت اسلامی حماس اعلام کرد که افکار و ایده‌هایی را با طرف‌های واسطه برای دستیابی به توافقی برای توقف جنگ علیه ملت فلسطین بررسی کرده است.

دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که قطر و مصر پاسخ حماس به طرح مبادله اسرا و آتش‌بس را تحویل این رژیم دادند و این رژیم قرار است آن را بررسی کرده و پاسخ خود را برای طرف‌های واسطه ارسال کند.

دفتر نتانیاهو اعلام کرد که موساد پاسخ حماس به طرح پیشنهادی برای آتش‌بس و مبادله اسرا را از واسطه‌ها دریافت کرده است.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز به نقل از برخی منابع اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو فردا پنجشنبه جلسه‌ای را برای بررسی پاسخ حماس برگزار خواهد کرد.

این شبکه به نقل از شماری از مسئولان اسرائیلی تاکید کرد که برای اولین بار، پاسخ حماس به طرح پیشنهادی می‌تواند موجب پیشبرد مذاکرات شود.

روزنامه عبری زبان یدیعوت احرونوت نیز به نقل از منابعی در سرویس‌های امنیتی اسرائیلی تاکید کرد که این بهترین پاسخی است که تاکنون از حماس دریافت کردیم.

"گیلی کوهن" روزنامه‌نگار اسرائیلی در این باره گفت پاسخ حماس ساعاتی قبل از انتشار بیانیه موساد تحویل واسطه‌ها داده شد.

کوهن گفت یک منبع آگاه اعلام کرده که می‌توان این پاسخ را بررسی کرد و بر اساس آن جلو رفت و بیانیه موساد حاکی از آن است که این پاسخ می‌تواند زمینه‌ساز ازسرگیری مذاکرات باشد.

"شاحار جلیکمن" روزنامه‌نگار اسرائیلی نیز گفت یک تحلیلگر نزدیک به حماس گفته این جنبش پاسخی خود را که مبتنی بر توقف فوری جنگ به شرط عقب‌نشینی نیروهای اسرائیلی از محور نتساریم و فیلادلفیا است، ارائه داده است.

خبر مرتبط
واکنش حماس به عملیات ضدصهیونیستی کرمئیل

حماس با صدور بیانیه‌ای به عملیات ضدصهیونیستی در کرمئیل در شمال فلسطین اشغالی واکنش نشان داد و این عملیات را در واکنش به جنایات رژیم صهیونیستی دانست.

به گفته این تحلیلگر، حماس در پاسخ خود انعطاف و نرمش بسیار زیادی نشان داده و اعلام کرده اداره غزه پس از جنگ، مسئله‌ای کاملا فلسطینی و داخلی است.

روزنامه هاآرتص نیز به نقل از منابع آگاه بیان کرد که پاسخ حماس به طرح پیشنهادی مثبت بوده است.

پایگاه خبری عبری زبان والا نیز به نقل از یک مسئول بلندپایه اسرائیلی پاسخ حماس را مثبت و سازنده خواند.

یک مسئول اسرائیلی هم در گفتگو با پایگاه خبری عبری زبان والا تاکید کرد که پاسخ حماس پیشبرد مذاکرات بر سر مسائل اختلافی را ممکن می‌سازد و می‌تواند زمینه ساز توافق بر سر دو بند ۸ و ۱۴ باشد که اختلاف اصلی طرفین در مورد آن است.

خبر مرتبط
هراسی که «هدهد» حزب الله بر تن صهیونیست‌ها نشاند/منطقه‌ای در تیررس حماس

پهپاد «هدهد» مقاومت اسلامی لبنان در ادامه تصویر برداری از نقاط استراتژیک نزدیک به مرزهای لبنان در منطقه «کریات»، به صهیونیست ها یادآوری می‌کند که منطقه‌ای با این تراکم جمعیتی در تیررس حزب الله قرار دارد.

باراک راوید روزنامه‌نگار اسرائیلی تاکید کرد که احتمالا هیئت مذاکره کننده رژیم صهیونیستی طی روزهای آینده جلسات و گفتگوهایی با مقامات سیاسی به منظور تدوین سیاستی در قبال پاسخ حماس و تصمیم‌گیری در رابطه با ورود به مذاکرات در قطر یا مصر داشته باشد.

روزنامه "یسرائیل هیوم" نیز به نقل از منابع آگاه تاکید کرد که پاسخ حماس خوب و مثبت است و حماس از برخی مسائل که مورد اختلاف بود، کوتاه آمده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.