روسیه به استقرار نیروهای ناتو در مرز واکنش نشان داد

آندری نستاسین معاون سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در نشستی خبری در مورد توافقنامه‌ای دفاعی هلسینکی و واشنگتن که به تازگی توسط پارلمان فنلاند تصویب شد و به ایالات متحده اجازه دسترسی به ۱۵ پایگاه نظامی در فنلاند را می‌دهد، گفت: ما بارها در مورد این موضوع بحث کرده‌ایم، روسیه افزایش نیروهای نظامی ناتو در امتداد مرزهایش که امنیت فدراسیون روسیه را تهدید می‌کند، بی پاسخ نخواهد گذاشت.

این دیپلمات روس افزود که مسکو تمام اقدامات لازم از جمله اقدامات نظامی-فنی برای مقابله با «تصمیمات متجاوزانه فنلاند و متحدانش در ناتو» را انجام می‌دهد.

پیش از این، پارلمان فنلاند به اتفاق آرا، توافقنامه همکاری دفاعی با آمریکا را تصویب کرده بود. هلسینکی و واشنگتن این توافق را در دسامبر ۲۰۲۳ (آذر/دی ۱۴۰۲) امضا کردند. وزارت امور خارجه فنلاند پیشتر اعلام کرده بود که این توافق باید با اکثریت دو سوم پارلمان تصویب شود.

خبر مرتبط
رئیس‌کل بانک مرکزی عازم سن پترزبورگ روسیه شد

رئیس‌کل ‎بانک مرکزی به منظور شرکت در کنکره مالی روسیه و انجام مذاکرات دوجانبه عازم روسیه شد.

این توافقنامه به ایالات متحده اجازه دسترسی به ۱۵ پایگاه نظامی در فنلاند را می‌دهد و امکان حضور و آموزش نیروهای آمریکایی و استقرار تجهیزات دفاعی در خاک فنلاند را فراهم می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، این توافق زمینه‌ای را برای حضور دائمی ارتش آمریکا در فنلاند ایجاد می‌کند.

این توافقنامه با هدف تقویت قابلیت‌های امنیتی و دفاعی فنلاند، پس از پیوستن این کشور شمال اروپا به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آوریل ۲۰۲۳ (فروردین ۱۴۰۲) امضا شد. فنلاند بعد از آغاز جنگ روسیه و اوکراین در اسفند ۱۴۰۰، درخواست عضویت در ناتو را ارائه کرده بود.

خبر مرتبط
روسیه: مذاکره غرب درباره صلح اوکراین فریب است

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در یک برنامه رادیویی عنوان کرد: «هر مذاکره‌ای که اوکراین و کشورهای غربی درباره صلح انجام می‌دهند، صرفا فریب و نمایش است.»

روابط فنلاند با کشور همسایه خود روسیه که با آن یک مرز یک‌هزار و ۳۴۰ کیلومتری مشترک دارد، پس از پیوستن فنلاند به ناتو در سال گذشته، به طور فزاینده‌ای تنش‌زا شده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.