به گزارش اقتصادنیوز، واریز سود سهام عدالت برای اولین بار در تاریخ سه مرحله‌ای شده است. مرحله اول و دوم واریز سود در ابتدای زمستان و انتهای سال ۱۴۰۲ انجام گرفت اما حالا وارد تابستان ۱۴۰۳ شده‌ایم و کماکان خبری از مرحله سوم نیست؛ موضوعی که صدای سهامداران را درآورده است. البته، چندی پیش بود که عسکر توکلی، رئیس هیات مدیره شرکت‌های تعاونی سهام عدالت کشور در نشست خبری خود گفته بود که این سود طبق قرار با شرکت سپرده‌گذاری باید تا پایان خرداد پرداخت ‌شود. حالا وارد تیر ماه شده‌ایم و این وعده محقق نشده است. البته توکلی علت تاخیر در تحقق این وعده را به دو شرکت مربوط دانسته بود و تاکید کرده بود که موضوع در دست پیگیری است.

ولی‌الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره توضیحات بیشتری ارائه کرد که رسانه‌ای شده بود. وی اعلام کرده بود که برخی از شرکت‌ها سود سهام عدالت مربوط به عملکرد مالی ۱۴۰۱ را به شکل کامل واریز نکرده‌اند و از این شرکت‌ها، چهار شرکت همچون فجر انرژی خلیج فارس اعلام کردند که برنامه افزایش سرمایه دارند و درخواست خود برای افزایش سرمایه را هم بر روی سامانه کدال منتشر کردند.

۲ شرکت؛ متهم ردیف اول واریز نشدن سود سهام عدالت

اما آنچه درباره واریز سود سهام عدالت مشکل‌زا شده، عملکرد دو شرکت است که سود سهام عدالت را به صورت کامل واریز نکرده‌اند و برخلاف شرکت‌های قبلی توضیحی هم درباره افزایش سرمایه نداشته‌اند.

آنطور که سازمان بورس اعلام کرده، به محض اینکه این سود مرحله سوم سهام عدالت به شکل کامل از سمت شرکت‌ها واریز شود، مجوزهای لازم از شورای عالی بورس برای واریز اخذ خواهد شد. البته این امر با یک اما همراه است؛ تا زمانی که وجه تکمیل نشود، زمان دقیق واریز مرحله سوم سود سهام عدالت مشخص نخواهد شد.

موکول کردن واریز سود سهام عدالت به زمان دیگر و اعلام برخی وعده و وعیدها موجب نگرانی سهامداران شده و آنها از سازمان بورس می‌خواهند مطالبه‌گر حق‌شان باشند. هرچند گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه ممکن است واریز سود سهام عدالت در مرحله سوم به دولت چهاردهم واگذار شود، بالا گرفته است و حالا باید منتظر واکنش سازمان بورس در روزهای آتی باشیم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.