چین قایق تایوانی را توقیف کرد/ هشدار فوری تایوان

 تایوان اعلام کرد که یک قایق ماهیگیری این جزیره شب گذشته (سه‌شنبه) در میانه تنش‌ها با پکن، توسط گارد ساحلی چین در آب های نزدیک «کینمن» توقیف شده است.

بر اساس این گزارش، قایق تچیمن ۸۸ توسط ۲ کشتی چینی در نزدیکی جزایر کینمن، که تحت کنترل تایوان و تنها ۱۰ کیلومتر با شهر ژیامن چین فاصله دارند، متوقف و پس از توقیف به یک بندر نزدیک منتقل شد.

رسانه‌های تایوانی گزارش دادند که در این قایق ۶ نفر (یک کاپیتان تایوانی و پنج شهروند خارجی) حضور داشتند که در حال ماهیگیری در آن منطقه بودند.

خبر مرتبط
بازداشت فرد مظنون به تلاش برای جاسوسی به نفع چین

سرویس مخفی نروژ امروز سه‌شنبه از بازداشت یک مرد نروژی مظنون به تلاش برای جاسوسی به نفع چین خبر داد.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و اعلام کرده که در صورت لزوم، از زور برای تسلط بر آن استفاده خواهد کرد.

این کشور علاوه بر گسترش گشت های گارد ساحلی در اطراف جزایر کینمن، فشارهای خود را بر جزیره دموکراتیک و خودمختار تایوان افزایش داده است،

تایوان اعلام کرده که پس از دریافت گزارش توقیف قایق، کشتی‌هایی را به محل اعزام کرده، اما تلاش‌ها برای آزادی قایق تچیمن ۸۸ موفقیت‌آمیز نبوده است.

در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۲) یک قایق ماهیگیری چینی در حین فرار از گارد ساحلی تایوان در نزدیکی کینمن واژگون شد و ۲ نفر پس واژگونی قایق در دریا کشته شدند. این حادثه باعث شد چین گشت زنی خود را در اطراف منطقه تقویت کند.

چین تلاش می‌کند وضعیت موجود در اطراف جزیره کینمن را با ارسال کشتی‌های گارد ساحلی خود به مناطق محدود شده توسط تایوان تغییر دهد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.