نرخ متعارف بلیت هواپیما چه زمانی اعلام می‌شود؟/این شورا دیگر نرخ‌گذاری نمی‌کند

محمد محمدی بخش با بیان اینکه در شهریور ۱۴۰۰ و در ابتدای دولت سیزدهم، تعداد ناوگان هواپیمایی کمتر از ۱۰۰ فروند بود و عمر ناوگان به ۲۸.۵ سال می‌رسید و ناوگانی بسیار شکننده در کشور فعالیت می‌کرد، گفت: تمهیدات متعددی برای عبور از وضعیت موجود در دستور کار قرار گرفت و با استفاده از راهکارهای متنوع تعداد ناوگان به بیش از ۲۰۰ فروند رسید.

وی اضافه کرد: این در شرایطی است که میانگین عمر ناوگان هواپیمایی نیز با اقدامات انجام شده در زمینه نوسازی به ۲۶ سال رسیده است. 

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: در تابستان ۱۴۰۰ وضعیت هوایی ایران به چه شکلی بود؟ در زمان یاد شده ۱۰۰ فروند هواپیما داشتیم که مشکلات متعددی داشت.

تاب آوری صنعت هوایی نتیجه تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان و نیروهای متخصص داخلی بود

وی با اشاره به اینکه برای خروج از این وضع چهار راهبرد نوشته شده است، اظهار کرد: راهبرد اول که از اهمیت بالایی برخوردار است، تاب آوری بود. ما باید تاب آوری صنعت را بیشتر می‌کردیم، این تاب آوری با استفاده از شرکت‌های دانش بنیان، ظرفیت مراکز تعمیراتی، نیروهای متخصص و ماهر و اتکا به درون و قدرت درون زا بودن خودمان و خودباوری و با ایجاد نهضت تعمیر قطعه، به وجود آمد. در این راستا سازمان هواپیمایی کشور مجوزهای لازم را صادر کرد و شرکت‌های دانش بنیان با استانداردهای روز دنیا شروع به ساخت قطعه کردند و در نتیجه تاب آوری به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرد و ناوگان به یک پایداری قابل قبول رسید. 

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: راهبرد دوم ورود هواپیما به کشور بود که با مصوبه‌ای که صادر شد، تعداد زیادی هواپیما و بالگرد به ناوگان اضافه شد و از مهر ۱۴۰۰ تا امروز ۱۰۱ فروند هواپیما و بالگرد به چرخه اضافه شده یعنی هم خرید هواپیماهای دست دوم، هم بازگشت به چرخه که این مسئله آمار کنونی ناوگان را به بیش از ۲۰۰ فروند رسانده است. 

محمدی بخش با اشاره به این که امروز ناوگان ما ۲۰۰ فروند است، تصریح کرد: راهبرد بعدی راهبردی بود که سال‌های سال نظام و فرمان مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشت، ساخت هواپیمای بومی بود. در این راستا با حضور رئیس جمهور عزیزمان هواپیمای اول رونمایی شد، فروند دوم هم به فاصله یک سال بعد ساخته شد و امسال کار تجهیز و اضافه شدن آن به ناوگان انجام شد. 

وی با بیان این که یک فروند از هواپیماهای ساخت داخل وارد ناوگان شده است، افزود: نکته قابل توجه این است که امروز دانش تخصصی که در ساخت هواپیما و زنجیره دانشی که متصل به این کارخانه است به تاب آوری کمک می‌کند. 

رییس سازمان هواپیمایی کشور که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، ادامه داد: مورد چهارم نوسازی بود که در حوزه نوسازی و برای ۱۰۰ فروندی که پیش‌تر به آن اشاره شد، هیچ منبع دولتی استفاده نشده است. به این معنی که همه منابع مورد نیاز را بخش خصوصی یا شرکت‌های هواپیمایی تامین کردند و این شرکت‌ها با استفاده از ظرفیت خودشان و بسترسازی سازمان هواپیمایی، خرید خود را به انجام رساندند.

۸۸ هزارنفر به سرزمین وحی اعزام شدند/مشکلی در پروازهای برگشت نداریم

وی در ادامه به عملیات حج و پروازهای اعزام و زائران خانه خدا اشاره کرد و گفت:امسال ۸۷ هزار و ۵۰۰ زائر به سرزمین وحی اعزام شدند.تا دهم تیر ۴۰ درصد از زائران به سلامت به کشور بازگشتند. اولویت اصلی در این بخش ایمنی و سلامت زائران است. میانگین تاخیر پروازهای حج امسال حدود ۳۰ دقیقه بود. در فرایند برگشت هم تا کنون هیچ مشکل خاصی نداشتیم و امیدواریم که بقیه پروازها را هم با همین دقت و نظم  به انجام برسانیم.

نرخ متعارف برای بلیت هواپیما با نظارت دقیق بازار در دستور کار است

محمدی بخش در بخش دیگری از صحبت‌هایش به آزادسازی نرخ بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: بر اساس ماده ۶ قانون هواپیمایی کشوری، شورای عالی هواپیمایی عالی‌ترین مرجع نرخ گذاری بود. با شرایطی که در زمان کرونا پیش آمد، حاکمیت ورود پیدا کرد تا نرخ گذاری را انجام دهد و از سال ۹۹ این اتفاق به مرور افتاد تا تیرماه ۱۴۰۰ که نرخ یک افزایش ۴۰ درصدی پیدا کرد. بعد از استقرار دولت سیزدهم و پیگیری‌هایی که انجام شد در آذرماه ۱۴۰۰، ۱۵ درصد آن نرخ را کاهش دادیم، دیگر از آن زمان تغییری در نرخ‌ها اتفاق نیفتاد تا اردیبهشت ۱۴۰۲ که دولت با توجه به ۹ درصد ارزش افزوده‌ای هم که اضافه شد سرجمع ۲۹ درصد به نرخ دی ماه ۱۴۰۰ اضافه کرد. 

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: طبیعتاً با توجه به حکمی که مرجع قضایی صادر کرده در حال حاضر سازمان هواپیمایی کشوری، شورای هواپیمایی از نرخ گذاری کنار گذاشته شده‌اند و ما هم دنبال این هستیم که آن بخش حاکمیت باز گردد. 

وی ادامه داد: با توجه به توافقی که ما با شرکت‌های هواپیمایی خواهیم کرد و نظارتی که روی نرخ‌ها صورت می‌گیرد، یک نرخ متعارف و با نظارت دقیق در دستور کار قرار خواهد گرفت و امیدواریم تا پایان هفته جاری این اتفاق بیفتد و نرخ متعارفی که مورد نظر شورای هواپیمایی و مورد تایید شرکت‌های هواپیمایی باشد تعریف شود تا مردم دچار سردرگمی نباشند و با یک بازار آشفته‌ای روبرو نشوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.