مکرون هراسان شد/ مردم به میدان بیایند

 امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه که از نتایج دور اول انتخابات پارلمانی در این کشور بسیار هراسان شده است، در سخنانی خواستار حمایت گسترده مردم فرانسه از نامزدهای احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور شد و تاکید کرد: مردم به میدان بیایند.

رئیس جمهور فرانسه از رأی دهندگان فرانسوی خواست تا در دور دوم انتخابات پارلمانی این کشور که قرار است در هفتم ژوئیه (۱۷ تیر) برگزار شود، برای مقابله با حزب «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن به عنوان حزب اصلی راستگراهای افراطی فرانسه، همگی در یک اجماع ملی به نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه رأی دهند.

خبر مرتبط
ابراز نگرانی فرانسه نسبت به وضعیت خاورمیانه

فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد که از وضعیت خارومیانه به شدت نگران است.

مکرون از فرانسوی‌ها خواست تا پشت سر نامزدهایی که به وضوح جمهوری‌خواه یا طرفدار دموکراسی هستند، گرد هم آمده و با رأی خود نامزدهای تندرو و راستگرای حزب اجتماع ملی را از دستیابی به کرسی‌های پارلمان فرانسه محروم کنند.

این در حالی است که در منطقه هنین بومونت در شمال فرانسه که حوزه انتخابیه لوپن است، هواداران وی این پیروزی بزرگ را جشن گرفته و پرچم‌های فرانسه را به اهتزاز درآوردند و سرود خواندند.

لوپن در جمع طرفدارانش با اشاره به پیروزی قاطع حزب خود در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه، تاکید کرد: دموکراسی حرف خودش را زده و فرانسوی‌ها حزب اجتماع ملی و متحدانش را در راس قرار داده‌اند و عملاً اردوگاه مکرون را از بین برده‌اند.

وزارت کشور فرانسه نتایج اولیه دور اول انتخابات پارلمانی در این کشور را اعلام کرد و بر اساس این نتایج حزب «اجتماع ملی» به رهبری مارین لوپن در انتخابات پارلمانی فرانسه پیروز شده است.

بر اساس نتایج اولیه دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه مشخص شده است که ۳۴.۲ درصد از رأی‌دهندگان از لوپن و حزب وی (حزب اجتماع ملی) حمایت کرده‌اند.

سه بلوک سیاسی بزرگ فرانسوی در دور اول انتخابات پارلمانی این کشور پا به عرصه رقابت‌ها گذاشته بودند که عبارت بودند از حزب «اجتماع ملی» راست افراطی به رهبری لوپن و ژردن باردلا، ائتلاف احزاب میانه‌رو به رهبری مکرون به نام «با هم برای جمهوری» و ائتلاف «جبهه مردمی جدید» که متشکل از احزاب چپ، چپ میانه و سبزها است.

بر اساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی که از سوی وزارت کشور فرانسه اعلام شد، ائتلاف احزاب چپ «جبهه مردمی جدید» فرانسه پس از حزب لوپن، با کسب ۲۹.۱ درصد آرا در رتبه دوم قرار دارد که شامل احزاب «فرانسه سرکش» (LFI)، «حزب سوسیالیست» (PS)، «حزب کمونیست» (PCF)، «سبزهای زیست محیطی اروپا» (EEVL) و «حزب رادیکال» است.

ائتلاف میانه‌روی مکرون متشکل از احزاب «رنسانس»، «مدوم» و «افق‌ها» نیز تنها توانست ۲۱.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده و به کسب رتبه سوم اکتفا کند.

مرحله نخست انتخابات پارلمانی فرانسه امروز (یکشنبه) برگزار شد و قرار است مرحله دوم انتخابات روزدهنگام پارلمانی فرانسه یکشنبه هفته آینده (۱۷ تیر) برگزار شود و تنها نامزدهایی به دور دوم انتخابات راه خواهند یافت که بیش از ۱۲.۵ درصد آرا را کسب کرده باشند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.