فائو رتبه‌بندی تولید شیر خام کشورها را اعلام کرد/ایران چندم شد؟

گزارش منتشر شده از سوی فائو (سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد)  ایران با تولید سالانه بیش از ۱۲ میلیون تن شیر در رتبه ۲۳ جهان قرار دارد.

خبر مرتبط
همکاری «فائو» با ایران برای افزایش بهره‌وری کشاورزی دیم آغاز شد

نخستین همایش ملی پروژه مشترک سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و وزارت جهاد کشاورزی موسوم به «TCP» با هدف افزایش بهره‌وری و فعال سازی ظرفیت تولید کشاورزی دیم در مراغه آغاز به کار کرد و روز دوم این همایش ۲ روزه نیز در «مغان» از توابع استان اردبیل ادامه می یابد.

در این خصوص محمدابراهیم حسن‌نژاد با اشاره به اینکه ایران در زمان پیروزی انقلاب اسلامی با تولید سالانه حدود ۲۶۰ هزار تن شیرخام، وارد کننده لبنیات بود به این نکته اشاره کرد که با اجرای برنامه‌های متنوع اصلاح نژادی و توسعه‌ای، امروزه با تولید بیش از ۱۲ میلیون تن شیر به صادر کننده لبنیات تبدیل شده‌ایم.

به گفته معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، صادرات محصولات لبنی در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با مدت مشابه با سال گذشته، ۱۴ درصد افزایش وزنی داشته و به ۴۹۶ هزار تن رسیده است.

براساس گزارش وزارت جهاد‌کشاورزی، حسن‌نژاد میزان مصرف سرانه شیر را یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها دانست و تصریح کرد: میزان مصرف سرانه شیر کشور برای هر نفر در سال ۱۳۵۷ حدود ۷.۳ کیلوگرم بوده که در سال ۱۴۰۲ این عدد به ۱۱۳ کیلوگرم رسیده است که با مصرف سرانه بیش از ۳۰۰ کیلوگرم در کشورهای توسعه یافته فاصله زیادی دارد.

در همین حال تکمیل ظرفیت‌های غیرفعال و نیمه فعال گاوداری (شیری) را از اهداف توسعه‌ای در حوزه تولید شیر عنوان کرد.

وی افزایش نسبت گاوهای اصیل غیرهلشتاین همچون جرزی، سیمنتال، مونت بلیارد را از یک درصد در سال ۱۳۹۱ به ۱۳ درصد در سال ۱۴۰۶ و افزایش تولید شیر بز با به‌گزینی و ورود مواد ژنی جدید را از دیگر اهداف توسعه‌ای در این بخش عنوان کرد.

حسن‌نژاد تاکید کرد: برای پایداری تولید شیرخام، کنترل عرضه و تقاضا در بازار و همچنین جلوگیری از به خطر افتادن سلامت جامعه باید تداوم صادرات شیرخشک، احیای توزیع شیر مدارس، توزیع سه قلم محصولات لبنی یارانه‌دار (شیر استریل، پنیر UF و ماست کم چرب) در قالب کارت الکترونیکی در دستور کار قرار گیرد.

وی سنتز نژاد گاو کشور، اصلاح نژاد و ساماندهی گاوهای بومی، توسعه نژادهای دو منظوره، ژنومیک و تشکیل پایه‌های ژنتیکی و توسعه و بهبود زنجیره‌های تولید و عرضه شیر را از جمله پروژه‌های موثر برای افزایش تولید شیر برشمرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.