خبر بد سوئیس برای اتحادیه اروپا/فعلا خبری از استقلال استراتژیک نیست

سرویس اطلاعات فدرال سوئیس امروز گفت جهان در یک گذار خطرناک و بی‌ثبات است و اتحادیه اروپا در حال حاضر نمی‌تواند از منظر استراتژیک از ایالات متحده و ناتو مستقل باشد.

خبر مرتبط
انتقاد روسیه از کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس/ هیچکس نمی‌داند آنجا چه کار می‌کند

«دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه امروز (یکشنبه) تاکید کرد هیچ یک از کسانی که در اجلاس برگزار شده در سوئیس با موضوع حل‌وفصل وضعیت اوکراین شرکت کرده‌اند، نمی‌دانند که آنجا دارند چه کار می‌کنند و نقششان چیست.

این سازمان در گزارشی اعلام کرد: «این چشم‌انداز برای اتحادیه اروپا که هم از ایالات متحده و ناتو مستقل باشد و هم از نظر استراتژیک خودمختار، در کوتاه‌مدت دست‌یافتنی نیست.»

سازمان اطلاعات فدرال سوئیس همچنین با بیان اینکه این کشور از سال ۲۰۲۲ در محیطی بسیار چندقطبی توسعه یافته و بحران‌ها و درگیری‌های زیادی در اروپا در جریان است، گفت امنیت سوئیس از آن زمان تا امروز کاهش یافته است.

خبر مرتبط
ماموریت ویژه اوکراین برای دعوت از این کشور به کنفرانس سوئیس

«آندری سیبیها» معاون وزیر خارجه اوکراین در سفر به پکن از چین درخواست کرد تا در کنفرانس صلح سوئیس درباره اوکراین شرکت کند.

در این بیانیه آمده است که چندقطبی شدن جهان سوئیس را به‌عنوان یک کشور بی‌طرف درگیر فشارهای سیاسی و اقتصادی فراوان و آن را وادار به اتخاذ مواضع سیاسی کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، سوئیس عضو اتحادیه اروپا و ناتو نیست، اما از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ تقریباً به تمام تحریم‌های اروپا علیه روسیه عمل کرده است. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه پیش‌تر در این باره گفته بود که سوئیس از مدت‌ها قبل جایگاه خود را به‌عنوان یک کشور بی‌طرف در سطح جهان از دست داده است.

سال‌هاست که رهبران اتحادیه اروپا در حال بررسی گزینه‌های خود برای حرکت به‌سوی یک اروپای مستقل‌تر هستند که ارتش مستقل خود را داشته و برای حفاظت از خود به حمایت ایالات متحده نیاز نداشته باشد. بااین‌حال، این هدف تا امروز دست‌نیافتنی به نظر رسیده و جنگ اوکراین نیز بار دیگر ضعف‌های قدرت و صنایع دفاعی اتحادیه اروپا را برجسته کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.