ترامپ خوشحال شد/این محدودیت‌ها برای کاندیدای انتخاباتی آمریکا حذف شد

قاضی نیویورکی بخشی از محدودیت‌های رسانه‌ای دونالد ترامپ در پرونده پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی را برداشتند.

براساس حکم قاضی خوآن مرکان، ترامپ اکنون می‌تواند درباره شاهدان این پرونده آشکارا اظهارنظر کرده و ممنوعیت ها در خصوص اظهارنظرات وی درباره قاضی پرونده، تسهیل شده است. اما محدودیت اظهارنظر درباره بازپرسان شخصی و دیگر افراد دخیل در این پرونده، همچنان به قوت خود باقیست.

در دستور جداگانه دیگری، ترامپ و وکلایش از سوی دیگر از افشای هویت اعضای ناشناس هیئت منصفه که همچنان در قدرت هستند، ممنوع شدند. دادستان های فدرال هفته گذشته اظهار کردند که هواداران ترامپ تلاش کردند که هویت اعضای هیئت منصفه را شناسایی و فاش کرده و علیه آنها دست به خشونت بزنند.

قاضی در این حکم نوشت: شواهد فراوانی برای توجیه نگرانی های ادامه دار اعضای هیئت منصفه وجود دارد.

در همین حال، ترامپ روز گذشته در مصاحبه با نیوزمکس گفت: احساس می کند برداشته شدن تنها بخشی از محدودیت ها، غیرمنصفانه است. این به چه معناست؟ محدودیت رسانه‌ای باید به طور کامل برداشته شود.

چند روز پیش دادستان‌های منطقه‌ای نیویورک در سندی حمایت خود را از برداشتن بخشی از محدودیت‌های رسانه‌ای دونالد ترامپ در پرونده پرداخت حق السکوت اعلام کردند.

در این سند که روز گذشته منتشر شد، دادستان ها اعلام کردند که از دادن اجازه به دونالد ترامپ برای اظهار نظر عمومی درباره شاهدان پرونده پرداخت حق السکوت حمایت می کنند.

اما در عین حال، آنها از قاضی خوآن مرکان خواستند تا همچنان محدودیت رسانه‌ای رئیس جمهور سابق برای اظهارنظر عمومی درباره قضات، کارکنان دادگاه و بازپرسان شخصی به قوت خود باقی بماند.

چندی قبل دونالد ترامپ پس از آنکه در دادگاه پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی گناهکار شناخته شد، از قاضی پرونده خواست تا حکم ممنوعیت رسانه‌ای او در این پرونده را بردارد.

قاضی خوآن مرکان پیش از آغاز محاکمه در ماه آوریل، ترامپ را از اظهارنظر عمومی درباره قضات، شاهدان و دیگر افراد دخیل در پرونده، منع کرده بود. بازرسان پرونده سابقه بیان اظهارات تهدیدآمیز از سوی ترامپ را دلیل درخواست خود برای اعمال این محدودیت علیه ترامپ دانسته بودند، درخواستی که با موافقت قاضی روبرو شد.

حکم قاضی اظهارات ترامپ درباره این پرونده را به طور کلی محدود نمی کرد. قاضی حکم داده بود شاهدانی که به شکل عمومی از ترامپ انتقاد می کنند، نیازی به محافظت براساس این حکم ندارند. وی همچنین در ماه مه، درخواست دو بازپرس پرونده برای جریمه ترامپ به دلیل بیان اظهاراتی درباره مایکل کوهن را رد کرد.

روز پنچ شنبه ۳۰ ماه مه سرانجام پس از ماه‌ها کش و قوس، در نهایت هیئت منصفه دادگاه منهتن نیویورک دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخابات ۲۰۲۴ را در ارتباط با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار حق‌السکوت به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن پیش از انتخابات سال ۲۰۱۶ و مخفی نگه داشتن صورت‌حساب‌های مالی آن گناهکار شناخت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ۱۲ عضو هیئت منصفه پس از یک روز مشورت، در تمامی ۳۴ مورد جعل سوابق مالی او را مجرم اعلام کرد و قاضی دادگاه نیز قرار است حکم نهایی را در ۱۱ ماه جولای قرائت کند و ممکن است ترامپ به جریمه مالی، حکم تعلیق و یا حتی زندان محکوم شود.

با این حال این حکم قطعی نیست و وکلای ترامپ تلاش خواهند کرد در دادگاه استیناف، حکم را باطل کنند و این پروسه ممکن است ماه‌ها به طول بیانجامد.

دونالد ترامپ، پس از محکومیت در دادگاه پرداخت حق السکوت، در مقابل خبرنگاران افزود: هیچ اطلاعی در مورد پرداخت این رقم حق السکوت نداشته و ۱۳۰ هزار دلار به عنوان دستمزد مایکل کوهن بوده است.

ترامپ همچنین در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز اعلام کرد که حبس خانگی را خواهد پذیرفت اما پذیرش این موضوع برای مردم آمریکا دشوار خواهد بود.

این در حالی است که نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می‌دهد «دونالد ترامپ»، نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا با ۲ درصد اختلاف همچنان از «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا جلوتر است.

این نظرسنجی توسط رویترز/مرکز ایپسوس نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از رأی‌دهندگان در صورتی که انتخابات همین امروز برگزار شود به ترام‍پ رأی خواهند داد و ۳۹ درصد گفته‌اند که بایدن گزینه مدنظر آنها خواهد بود.

در اوایل ماه مارس جو بایدن و دونالد ترامپ موفق به کسب نامزدی دموکرات ها و جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا شدند تا نخستین رویارویی دوباره دو نامزد انتخاباتی در حدود ۷۰ سال اخیر در تاریخ این کشور رقم بخورد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر سال ۲۰۲۴ (۱۵ آبان) برگزار می شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.