بانک اطلاعات ژنتیک به کمک پلیس آمد/شناسایی و دستگیری ۴۰ مجرم سابقه‌دار

بابک سلحشور، مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور در مراسم افتتاح ساختمان پزشکی قانونی شهرستان اسدآباد استان همدان با اشاره به فعالیت بانک اطلاعات ژنتیک به عنوان یکی از اقدامات مهم و پر افتخارات سازمان پزشکی قانونی، اظهار کرد: در سال گذشته بیش از ۲۰۵ هزار نمونه از مجرمین خشن و سابقه‌دار اخذ و بیش از ۱۱۵ هزار پروفایل ژنتیکی در بانک ذخیره شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های پزشکی قانونی در سال گذشته افزود: در سال ۱۴۰۲، بیش از ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار پرونده به پزشکی قانونی ارجاع و پاسخ آن برای مراجع قضائی ارسال شد.

مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: از کل پرونده‌های ارجاعی یک میلیون ۸۸۰ هزار مربوط به حوزه معاینات بالینی، ۷۸ هزار مورد مربوط به معاینه اجساد، ۱۵۰ هزار مورد مربوط به آزمایشگاه و ۳۴ هزار مورد نیز مربوط به کمیسیون‌ها بوده است.

هدف پزشکی قانونی ارائه خدمت باکیفیت و سریع به مردم است

سلحشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راه‌اندازی و افتتاح اداره پزشکی قانونی شهرستان اسدآباد، گفت: بر اساس آمارهای اعلام شده ماهیانه ۸ تا ۱۰ متوفی به پزشکی قانونی اسدآباد ارجاع می‌شوند که پیش از افتتاح این مرکز لازم بود برای تعیین علت فوت به مرکز استان اعزام شوند، اما خوشبختانه با افتتاح اداره پزشکی قانونی اسدآباد خدمات پزشکی قانونی در همین شهرستان به مردم عزیز ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف پزشکی قانونی ارائه خدمت با کیفیت و سریع به مردم است، عنوان کرد: راه‌اندازی و افتتاح مراکز از جمله مرکز پزشکی قانونی اسدآباد با تکیه بر همین هدف یعنی ارائه خدمات بهتر به مردم صورت می‌گیرد لذا از همه مسؤولین استان و از جمله همکارانم در پزشکی قانونی برای راه‌اندازی این مرکز کمال قدردانی و تشکر را دارم.

یادآور می‌شود اداره پزشکی قانونی اسدآباد استان همدان که صبح امروز یکشنبه سوم تیرماه و همزمان با هفته قوه قضائیه افتتاح شد، در زمینی به مساحت ۸۷۶ متر مربع با کاربری معاینات و تشریح به بهره‌برداری رسیده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.