مادر پله، در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

باشگاه فوتبال سانتوس که پله بیشتر دوران حرفه ای خود را در آن سپری کرد؛ با انتشار بیانیه اعلام کرد : این ۱۰۱ سال از یک داستان زندگی الهام بخش بود. از یک زن سیاهپوست که به خاطر خانواده اش با سختی های بی پایان در زندگی روبرو شد.

در بیانه ی باشگاه سانتوس آمده است، آرام باش ملکه. محبت، تحسین و قدردانی مردم سانتوس ابدی است.

ادسون آرانتیس دو ناسیمنتو (پله) در ۲۹ دسامبر ۲۰۲۲ در سن ۸۲ سالگی درگذشت. او تنها بازیکنی است که سه بار قهرمان جام جهانی (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰) شده بود.

4776378

پله بارها از سوی رسانه های ورزشی به عنوان بهترین بازیکن فوتبال قرن بیستم جهان شناخته شد.

کمیتهٔ بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹ میلادی از او به عنوان ورزشکار قرن یاد کرد و نامش از سوی مجلهٔ تایم در فهرست ۱۰۰ شخصیت برجستهٔ قرن بیستم قرار گرفت.

پله در سال ۲۰۰۰ میلادی از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS) به عنوان بازیکن برتر جهان انتخاب شد و همچنین یکی از دو برندهٔ مشترک بازیکن قرن فیفا بود. پله در مجموع در یکهزار و ۳۶۳ بازی یکهزار و ۲۷۹ گل زد.

از القاب دیگر او «ری» (شاه؛ سلطان) و «پرولا نگرا» (مروارید سیاه) بود. او از نظر بسیاری از صاحب‌نظران، بزرگ‌ترین و بهترین بازیکن تاریخ فوتبال شناخته می‌شود. پ

وی فوتبال را از سال ۱۹۵۰ میلادی در سن ۱۰ سالگی شروع کرد و در سال ۱۹۵۸ میلادی با این‌که ۱۸ سال بیشتر نداشت، در جام جهانی سوئد جوان‌ترین بازیکن برزیلی شناخته شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.