سودای گرجستان برای پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا

موضوع سیاست خارجی ریاست جمهوری گرجستان پس از آن مورد توجه قرار گرفته است که بر خلاف درخواست‌ها و تهدیدهای غرب، مقام‌های تفلیس قانونی را در مورد «عوامل خارجی» تصویب کردند.

خبر مرتبط
واکنش روسیه به سیاست‌های متفاوت آمریکا در قبال ارمنستان و گرجستان

سخنگوی وزارت خارجه روسیه نسبت به استاندارد ۲ گانه آمریکا در مواجهه با اعتراضات داخلی گرجستان و ارمنستان واکنش نشان داد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پس از تصویب این قانون، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه تعدادی از مقامات گرجستان اعمال کرد و سیاستمداران غربی معتقدند که این قانون با اصول و ارزش‌های اروپایی در تضاد است.

«ایلیا دارچیاشویلی» وزیر خارجه گرجستان گفت: «ما دو اولویت اصلی سیاست خارجی داریم که شامل الحاق و پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو می‌شود و به صورت روزانه و تدریجی در این راستا کار می‌کنیم. مردم می‌بینند که با وجود چالش‌ها و اغلب ارزیابی‌های ناعادلانه، گرجستان همچنان به تدریج به مسیر خود ادامه می‌دهد.»

خبر مرتبط
گرجستان در آستانه اعتراضات تازه؟/ رئیس پارلمان لایحه جنجالی را امضا کرد

لایحه جنجالی «عوامل بیگانه» که رئیس جمهوری گرجستان آن را وتو کرده بود، امروز توسط رئیس پارلمان این کشور امضا کرد.

وی خاطرنشان کرد، ریاست جمهوری گرجستان گفته که این رویه غیرقابل بازگشت است. جایگاه گرجستان در خانواده اروپایی است.

حزب حاکم «رویای گرجستانی» در سال گذشته میلادی تلاش کرده بود تا این قانون را تصویب کند، اما پس از موج عظیمی از اعتراضات مردمی ناچار به عقب نشینی شد. آنها بار دیگر در مارس ۲۰۲۴ به تلاش‌های خود برای تصویب این لایحه ادامه دادند و استدلال کردند که چنین قانونی برای جلوگیری از نفوذ عوامل خارجی و تلاش‌های بی ثبات کننده در سیاست گرجستان ضروری است.

بسیاری استدلال می‌کنند که «قانون عوامل خارجی» مانعی بر سر راه عضویت احتمالی گرجستان در اتحادیه اروپا خواهد شد. این در حالی‌ است که در ماه دسامبر به این کشور وضعیت نامزدی اعطا شد، اما کمیسیون اروپا به گرجستان هشدار داد که باید در مسیر حاکمیت قانون و اصلاحات مد نظر اتحادیه قدم بگذارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.