پیام تهدیدآمیز روسیه به اوکراین: صلح را نپذیرید با عواقب سختی روبرو می‌شوید

 «دیمیتری مدودف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه امروز (سه شنبه) گفت که بهتر است اوکراین پیشنهاد صلح «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه را بپذیرد، در غیر این صورت نیروهای روسی به حملات خود ادامه خواهند داد و کی‌یف با عواقب سختی‌تری روبرو می‌شود.

وی در ادامه اظهار داشت: «آنها [مقام‌های اوکراین] اکنون این فرصت را دارند که پیشنهاد صلح ولادیمیر پوتین را بررسی کنند. حداقل برای برقراری صلح تلاش کنند و به این بخش از درگیری پایان دهند.»

خبر مرتبط
شوک روسیه به جهان/ پیشنهاد جدید اوکراین برای مقابله با پوتین

یوری اوشاکوف دستیار پوتین در امور سیاست خارجی دوشنبه اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه سه‌شنبه به کره شمالی سفر می‌کند و ضمن دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پیمان «مشارکت راهبردی» با پیونگ یانگ امضا می‌کند.

معاون رئیس شورای امنیت روسیه با بیان اینکه در غیر این صورت حمله مسکو ادامه خواهد یافت، افزود: «دشوار است که بگوییم خطوط منطقه حائل که پوتین به آن اشاره کرد، کجا خواهد بود. این احتمال وجود دارد که همه اینها به نفع مقامات فعلی اوکراین نباشد.»

وی ادامه داد: با این حال، کی‌یف پیشتر در کنفرانس سوئیس «با امتناع» [به پیشنهاد صلح پوتین] پاسخ داد و «هر گونه پیشنهادی را از ابتدا رد کرد و بحث را به همان نقطه شروع بازگرداند. بنابراین از این به بعد [شرایط] بدتر خواهد شد.»

ولادیمیر پوتین روز جمعه در نشستی با کارکنان ارشد وزارت خارجه روسیه، گفت: در غرب این اصطلاح که روسیه جنگ را در چارچوب یک عملیات نظامی ویژه آغاز کرد و متجاوز است، مدام تکرار می‌شود. من می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که روسیه جنگ را آغاز نکرد و این رژیم کی‌یف بود که پس از اعلام استقلال بخشی از اوکراین مطابق با قوانین بین المللی، خصومت‌ها را آغاز کرد و به آنها ادامه داد.

خبر مرتبط
آمریکا شرط پیوستن اوکراین به ناتو را اعلام کرد

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که شرط پیوستن اوکراین به ناتو این است که کی‌یف اول باید در جنگ با روسیه پیروز شود.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف کرده و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

این اظهارات پوتین توسط اوکراین و سران کشورهای غربی با واکنش‌های منفی مواجه شد و هر کدام به نوعی پیشنهاد روسیه را نادیده گرفتند و آن را غیر قابل قبول دانستند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.