ناتو برای روسیه خط‌ونشان کشید/حمایت از روسیه برای پکن دردسر می‌شود؟

استولتنبرگ این اظهارات را در سفر خود به واشنگتن با هدف آماده سازی هفتاد و پنجمین سالگرد نشست سران ناتو در ماه آینده بیان کرد.

خبر مرتبط
خبر هولناک استولتنبرگ برای جهان/ آماده سازی سلاح‌های هسته‌ای در دستور کار ناتو قرار گرفت+ جزئیات

دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه ناتو یک اتحاد اتمی است، گفت: سازمان پیمان آتلانتیک شمالی رایزنی‌هایی را برای آماده سازی سلاح‌های هسته‌ای برگزار می‌کند.

هدف از گردهمایی ژوئیه ارسال پیام حمایت از اوکراین است و همزمان با رقابت سخت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با دونالد ترامپ انجام می شود.

اگرچه بایدن بر حمایت ناتو از اوکراین تاکید کرده, اما موضع ترامپ متفاوت است و وی خواهان پایان حمایت های نظامی آمریکا و غرب از اوکراین است.

استولتنبرگ پیش از دیدار با بایدن، چین را به تشدید درگیری از طریق صادرات گسترده جهت بازسازی صنایع دفاعی روسیه متهم کرد.

خبر مرتبط
اولین واکنش ناتو به شرط‌هایی که پوتین برای صلح با اوکراین گذاشت

دبیرکل ناتو گفت که پذیرش شرایط جدیدی که رئیس‌جمهور روسیه برای برقراری صلح در اوکراین اعلام کرده، به معنای تحقق اهداف مسکو است.

وی در مرکز ویلسون ادعا کرد، شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور روسیه «سعی کرده این تصور را ایجاد کند که در این مناقشه بی طرف است تا از تحریم‌ها اجتناب کند و تجارت را ادامه دهد.

وی ادامه داد: اما واقعیت این است که چین در حال دامن زدن به بزرگترین درگیری مسلحانه در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است و در عین حال می‌خواهد روابط خوب با غرب داشته باشد.

دبیرکل ناتو هشدار داد: پکن نمی تواند هر دو را داشته باشد. مگر اینکه چین مسیر خود را تغییر دهد. در غیر این صورت متحدان در ناتو باید هزینه بر این کشور تحمیل کنند و این رفتار چین باید عواقبی داشته باشد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.