آغاز مجدد مذاکرات سوریه و ترکیه . روسیه وساطت کرد

نشریه ترکیه‌ای در گزارشی از آغاز مجدد مذاکرات بین سوریه و ترکیه در پایگاه نظامی روسیه در لاذقیه خبر داد.

نشریه آیدینلیک ترکیه در گزارشی با اشاره به آغاز تماس ها بین دمشق و آنکارا با وساطت روسیه نوشت: پس از یک وقفه در گفتگوها بین ترکیه و دولت سوریه، این مذاکرات مجدداً از سر گرفته شده است. مقاماتی از ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه و سوریه هفته گذشته در پایگاه حمیمیم در لاذقیه که تحت کنترل روسیه است با یکدیگر دیدار کرده اند.

این دیدار درباره ادلب و تحولات رخ داده در اطراف آن انجام شده است. این مذاکرات دقیقاً یک روز پس از دیدار هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه انجام گرفته است.

منبع سوری به آیدینلیک گفته است که دیدار بعدی مقامات ترکیه و سوریه در بغداد پایتخت عراق برگزار خواهد شد.

خبر مرتبط
مقاومت پیشنهاد داد: ترکیه، چین و روسیه ضامنان هرگونه توافق باشند

الهندی خاطرنشان کرد: هدف اصلی آمریکا و اسرائیل از بین بردن مقاومت است نه ایجاد آتش‌بس.

محمد شیاع السودانی در مصاحبه ای در ماه می گفته بود که برای نزدیکی ترکیه و سوریه و آغاز گفتگوهای دو جانبه بین آنها تلاش می کنیم. دمشق و آنکارا نسبت به این موضوع رویکرد مثبتی دارند.

دسامبر سال ۲۰۲۲ بود که مذاکرات بین ترکیه و سوریه آغاز و در مسکو در قالب مذاکرات بین وزرای دفاع دو کشور دنبال شد. در سال ۲۰۲۳ این مذاکرات به سطح وزرای خارجه رسید اما علیرغم دیدارها و مذاکرات انجام گرفته، این دیدارها نتایج عینی به همراه نداشت.

در حالیکه ترکیه مدعی است به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته و قصد اشغالگری ندارد، سوریه شرط مذاکرات را خروج نظامیان ترکیه از شمال این کشور و نیز عدم حمایت آنکارا از تروریستها عنوان کرده است. همین موضوع باعث توقف مذاکرات شد.

خبر مرتبط
واکنش آنتونوف به تصمیم گروه هفت درباره اموال توقیف‌شده روسیه

سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد: تصمیم گروه هفت جهت استفاده از اموال توقیف‌شده روسیه برای نیازهای کی‌یف اقدامی نامشروع است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.