عربستان: هر توافقی بدون روسیه بی‌معناست

وزیر امور خارجه عربستان سعودی گفت مشارکت روسیه در هرگونه مذاکرات معتبر با هدف پایان دادن به درگیری در اوکراین بسیار مهم است و بدون حضور مسکو، توافق صلح با کی‌یف معنی ندارد.

به نقل از شبکه خبری راشا تودی، وی خاطرنشان کرد که هرگونه پیشرفت معنادار «مستلزم سازش دشوار» بین طرفین است و تاکید کرد: «تاکید بر این امر ضروری است که هر فرآیند معتبری به مشارکت روسیه نیاز دارد.»

وزیر خارجه عربستان همچنین بر اهمیت «حل مسالمت‌آمیز اختلافات از طریق گفت‌وگو» تاکید و آمادگی عربستان سعودی را برای «میانجیگری و نزدیک‌تر کردن مناقشه به راه‌حل» اعلام کرد.

خبر مرتبط
واکنش آنتونوف به تصمیم گروه هفت درباره اموال توقیف‌شده روسیه

سفیر روسیه در آمریکا اعلام کرد: تصمیم گروه هفت جهت استفاده از اموال توقیف‌شده روسیه برای نیازهای کی‌یف اقدامی نامشروع است.

چندین کشور بزرگ، از جمله روسیه و چین، در رویداد «کنفرانس صلح» سوئیس شرکت نکردند. مسکو به طور رسمی به این گردهمایی دعوت نشد و سازمان‌دهندگان را به عدم تمایل به بررسی شرایط برای صلح متهم کرده است. روسیه همچنین استدلال کرد که غرب در تلاش است از نشست سران برای ایجاد یک اولتیماتوم استفاده کند.

تصور می‌شود که این نشست حول محور «فرمول صلح» ۱۰ ماده‌ای می‌چرخد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین پیشنهاد کرده بود و روسیه قاطعانه آن را رد کرده است. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هم روز جمعه شرایط خود را برای آتش‌بس احتمالی مطرح کرد. به صورت متقابل، اوکراین و حامیان غربی آن هم پیشنهادات پوتین را رد کرده‌اند. این پیشنهادات از جمله شامل پذیرش واقعیت‌های میدانی جدید از سوی کی‌یف می‌شود.

خبر مرتبط
سرمایه‌گذاری روسیه در میدان‌های نفتی جدید ایران+ جزئیات

رئیس طرف ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی تهران و مسکو اعلام کرد که در دیدار با رئیس طرف روسی این کمیسیون، همه موارد دستور کار مناسبات دو کشور طی سه سال اخیر بررسی و از آن جمله، درباره سرمایه‌گذاری روسیه در میدان‌های جدید نفتی ایران مذاکره و تصمیم‌های خوبی گرفته شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.