خاطره پورمحمدی درباره آشناییش با رهبر انقلاب

حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر چهارشنبه -۲۳ خرداد ماه- همزمان با سومین روز تبلیغات انتخاباتی نامزدها، در برنامه زنده تلویزیونی «با مردم» اظهار داشت: متولد سال ۱۳۳۸ هستم، در ۱۲ سالگی درس طلبگی را شروع کردم؛ در مدرسه حقانی تحت سرپرستی شهید آیت الله قدوسی و با مدیریت و اشراف آیت الله شهید بهشتی دروس جدید از زبان، جامعه شناسی، اقتصاد روانشناسی می‌خواندیم.

خبر مرتبط
پورمحمدی پرونده بابک زنجانی را بیرون کشید

نامزد چهاردهمین دوره انتخاباتی ریاست جمهوری با بازنشر یکی از گفت‌وگوهای خود به بازخوانی پرونده «بابک زنجانی» پرداخت.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آن زمان مکاتب فلسفی به زبان اصلی در مدرسه ما تدریس می‌شد، طلبه‌ها همه سیاسی بودند به مسایل اجتماعی علاقه داشتم؛ از همان ابتدا به مسایل اجتماعی سیاسی آشنا بودم؛ ۱۱ سال داشتم که با یکی از دوستان بزرگوار به دیدن آیت الله خامنه‌ای در روستای اخلمد مشهد مخفی بودند و ترجمه کتاب صلح امام حسن (ع) را انجام می‌دادند رفتم و با ایشان آشنا شدم این آشنایی بعد از طلبگی من به دوره‌های مختلف در تبعید و دیدگاه‌های ایشان افزایش یافت. دو بار به ایرانشهر به زیارت ایشان رفتم.

پورمحمدی ادامه داد: آن روزها بسیار پرخاطره می‌گذشت تا اینکه شهید آیت الله قدوسی به عنوان داستان کل انقلاب منصوب شده بودند اواخر تابستان از من دعوت کردند که در خدمت ایشان در دادستانی کل فعالیت کنم، چند ماموریت مهم در استان‌ها داشتم.

وی ادامه داد: اوایل زمستان ۱۳۵۸ به عنوان دادستان انقلاب در مسجد سلیمان انتخاب شدم و در خرداد ۶۰ دادستان انقلاب شدم و بعد از آن در خرداد ۶۱ به عنوان دادستان مشهد و سپس دادستان کل خراسان انتخاب شدم بعد از ماموریت بزرگ در تهران به ما سپردند به عنوان بازپرس ویژه به پرونده رسیدگی کردیم پرونده حساس بود که خدمت حضرت امام (ره) رسیدیم.

پورمحمدی ادامه داد: آن روزها بسیار پرخاطره می‌گذشت تا اینکه شهید آیت الله قدوسی به عنوان داستان کل انقلاب منصوب شده بودند اواخر تابستان از من دعوت کردند که در خدمت ایشان در دادستانی کل فعالیت کنم، چند ماموریت مهم در استان‌ها داشتم؛ اوایل زمستان ۱۳۵۸ به عنوان دادستان انقلاب در مسجد سلیمان انتخاب شدم و در خرداد ۶۰ دادستان انقلاب شدم و بعد از آن در خرداد ۶۱ به عنوان دادستان مشهد و سپس دادستان کل خراسان انتخاب شدم.

پورمحمدی گفت: بعد از آن، ماموریت بزرگ در تهران را به من سپردند به عنوان بازپرس ویژه به پرونده رسیدگی کردم، پرونده حساس بود که خدمت حضرت امام (ره) رسیدیم، بیش از ۴۵ دقیقه گزارش ارئه دادیم، جلسه‌ای که طولانی‌ترین جلسه کاری و خصوصی ایشان شناخته شد، توضیحات زیادی از وضعیت رسیدگی قضایی وضع متهمین و پیگیری‌ها کنترل‌ها و شنودها دادیم، امام راحل خیلی متاثر شدند به مرحوم حاج احمد آقا فرمودند که به من یادآوری کن که چیزی بنویسم که دو سه روز منجر به فرمان هشت ماده‌ای شد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: من از مردم عزیز می‌خواهم به سایت و اینترنت و سایت‌ها مراجعه کنند که فرمان هشت ماده‌ای مهم امام (ره) چه بود؛ مهمترین مساله آن دفاع از حقوق متهمین بود، آن مساله عمومی در این پیام و دفاع از حقوق شهروندی را ببینند؛ در سال ۱۳۶۱ امام (ره) بعد از جنایت و فشار دشمنان بعثی به فکر حقوق مردم، بخصوص حقوق زندانیان و متهمین بود این هم دوران فعالیت قضایی من در استان خراسان بود.

وی توضیح داد: سال ۱۳۶۶ به عنوان معاون ضد جاسوسی وزارت اطلاعات انتخاب شدم، دو سال پیوسته در استان‌های غربی بودم تعداد زیادی جاسوس‌های عراقی را شناسایی و ضربه‌های زیادی به دشمن زدیم پیوسته هم با نظامیان در تبادل اطلاعات بودیم؛ اما با یک موضوع ویژه مواجه شدم و آن پرونده جنایتکاران منافقین بود.

پورمحمدی گفت: باور نمی‌کردم شما هم باور نمی‌کنید چگونه یک عده‌ای بیشترین جنایت را علیه ملت‌شان به کمک دشمن این ملت که در حال جنگ با ما بود انجام بدهد و بگویند «ما هم یک ملت هستیم»؛ ما سال آخر جنگ عملیات ممتدی که آخرین آن فروغ جاوید (مرصاد) است که می‌خواستند تهران را فتح کنند و به قول خودشان و در طراحی‌هایشان می‌گفتند قرار بود یک میلیون تن را قتل عام کنند و بر کشور مسلط بشوند، خیلی از زندانیان به کمکشان بیایند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: در آن سال به اعتراف خودشان دو هزار و ۳۰۰ سرباز افسر و بسیجی را در جبهه اسیر گرفتند در اردوگاه‌های مستقل خودشان بردند در جمع آماری که اخیراً انجام دادیم به اعتراف خود این سازمان که تمام بیانیه‌های صادر شده اطلاعات ما متقن و دقیق است نزدیک به ۷۸ هزار رزمنده جوان بسیجی، سپاهی، ارتشی و مردمی توسط این سازمان جنایتکار یا کشته یا زخمی شدند.

وی گفت: آمریکایی‌ها عملیات جاسوسی و جمع آوری اطلاعات و آمادگی عملیاتی را در ایران ترتیب داده بودند، بیش از ۳۰ نفر را در نیروهای مسلح و وزارت خارجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و برخی مراکز مهم دیگر بودند، پس از ۲۰ سال آمریکایی اعتراف کردند.

خبر مرتبط
مسعود پزشکیان بیانیه داد + متن کامل

مسعود پزشکیان، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درباره مناطق، اقوام، ادیان و مذاهب بیانه داد.

پورمحمدی بیان کرد: در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی ابتدا معاون بررسی‌های استراتژیک امنیت ملی شدم البته بیشتر کار تحلیل‌گری می‌کردیم یک سال به این صورت گذشت، پس از آن رئیس اطلاعات خارجی و جانشین وزیر اطلاعات شدم، فکر می‌کنم سال ۷۴ بود صدام نامه به رئیس جمهور وقت نوشت که قطعنامه‌ای را که پاره کردیم دوباره اجرا خواهیم کرد، روابط اطلاعات ما برای آزادی اسرا آغاز شد و من مسئول پیگیری آزادی اسرا دوران دفاع مقدس بودم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: آن زمان قرار شد به عراق بروم با رئیس جمهوری ملاقات کردم، گفتند اگر بتوانی با صدام ملاقات کنی و موضوع قطعنامه را جلو ببر و باقی‌مانده اسرا را حل کن، نگذارید چیزی باقی بماند؛ گفتم من تلاش می‌کنم وقتی خواستیم برویم گفتم پیامی از رئیس جمهور ایران دارم که می‌خواهم رئیس جمهور عراق را ببینم.

پورمحمدی گفت: عراقی‌ها به مقام‌های اطلاعاتی و نظامی بیشتر بها می‌دهند و موافقت کردند به اتاق ملاقات رفتم همتای من که رئیس اطلاعات خارجی عراق بود آنجا حضور داشت بحث ما جدی شروع شد گفتم آقای هاشمی گفتند «روابط را می‌خواهیم بهبود ببخشیم، می‌خواهیم مسائل دو کشور را حل و فصل کنیم می‌خواهیم از این فضای نه جنگ و نه صلح خارج شویم» پیام شفاهی بود که صدام شروع کرد، خیلی صحبت عادی بود درباره زندگی‌اش می‌دانستم، از کودکی زندان رفتنش صحبت کرد از درگیری با حافظ اسد (رئیس جمهوری سوریه) ارتباطاتش با شاه حسین (پادشاه اردن) خیلی توضیح داد، خاطراتش را درباره مذاکره با شاه (محمدرضا پهلوی) در الجزایر توضیح داد.

 

با دشمنان بزرگ ایران می‌توان با قدرت مذاکره کرد

پورمحمدی گفت: صدام به من گفت «می خواستیم کشور شما را از بین ببریم خوزستان را بگیرم اگر بتوانیم تهران را هم بگیریم، خوزستان را تجزیه کنیم شما هم هر چه تلاش کردید تا ما از بین ببرید حالا دو کشور هستیم از دیر باز با هم زندگی کردیم فرهنگ مان دین ما یکی است، بیاییم با صلح و دوستی زندگی کنیم و جنگ تمام شد.

وی ادامه داد: من با کسی مذاکره کردم که دشمن ملت ما بود، حتی چند نفر از فامیل و داماد خانواده و دوستان من را شهید کرده بود. من با بدترین دشمن ملت با قدرت و پشتوانه قدرت ملی و هوشمندی و تکنیک مذاکراتی مذاکره کردم، لذا می‌توان حتی با دشمنان بزرگمان مذاکره کرد اما از موضع قدرت و با توانایی و هوشمندی، این کار را انجام داد. در واقع میدان و دیپلماسی یکدیگر را تکمیل می‌کنند و به جاهای تعیین کننده و تاثیرگذار می‌رسند، لذا برخی کارهای نمایشی و عکس گرفتن و کارهای بی‌نتیجه حاشیه‌های حتماً باید مورد نقد قرار گیرد، پس باید با پشتوانه قدرت ملی و اشراف راهنمایی‌های خوب مشکلات کشور را حل کنیم.

پورمحمدی اظهار داشت: خدا توفیق داد بخش زیادی از نیازمندی‌های علمی و فناوری کشور که تحریم بود و اجازه نمی‌دادند از طرق پنهان به کشور وارد کردیم. امروز خوشحالیم که آن گام‌ها به قدرت و توانمندی علمی و فناوری کشور منجر شده است.

حجت الاسلام پورمحمدی اظهار کرد: امروز قدرت و توانمندی علمی و فناوری کشور در حوزه‌های نانو تکنولوژی و بیوتکنولوژی، برخی صنایع نظامی و برخی مسائل صنایع موشکی و صنایع پیچیده دارویی، بسیاری از تجهیزات قطعه‌سازی و صنایع هوایی پیشرفت داشته‌اند و امریکا هم گفته ایران در رقابت انتقال فناوری جزء چند کشور اول است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: از سال ۷۸ که در دولت اصلاحات به دلیل برخی جوسازی‌ها از وزارت اطلاعات کنار گذاشته شدم و از سال ۱۳۸۰ در دفتر رهبری انقلاب به عنوان مسئول گروه بررسی سیاسی و اجتماعی مشغول شدم. در دولت اول آقای احمدی‌نژاد به عنوان وزیر کشور در خدمت دولت بودم.

وی با اشاره به موضوع سهمیه‌بندی بنزین، ادامه داد: سهمیه‌بندی بنزین اول از همان زمان، آغاز شد که اولین پروژه بزرگ دولت الکترونیک بود.

خبر مرتبط
محمدجواد ظریف با پزشکیان دیدار کرد

وزیر امور خارجه دولت‌های یازدهم و دوازدهم با مسعود پزشکیان، کاندیدای دوره چهاردهم ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی بیان کرد: در آن زمان ظرف یک سال، ۴۰ درصد صدور شماره و کارت ملی به عدد ۹۸ درصد رساندیم. همچنین اولین کنترل هویت شهروندان با کد ملی را در انتخابات و در ۳۷ هزار شعبه اخذ رای انجام دادیم. در عین حال در امر بنگاه‌های زودبازده ۱۳۹ هزار بنگاه را در کشور پشتیبانی کرده و به آنها وام و اعتبار اختصاص دادیم.

حجت الاسلام پورمحمدی گفت: در دولت آقای احمدی‌نژاد هم باز کنار گذاشته شدم و به سازمان بازرسی کل کشور رفتم. در آنجا سعی کردیم نگاه بازرسی را عوض کنیم. شورای دستگاه‌های نظارتی را ایجاد کردیم تا از موازی‌کاری‌ها و کارهای تکراری و کم‌حاصل جلوگیری کنیم. همچنین کنترل و نظارت الکترونیک را با حدود دو هزار و ۳۰۰ دستگاه اجرایی کشور، برقرار کردیم.

کاندید انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد: در دولت یازدهم به وزارت دادگستری آمدم و کنترل بازار در تعزیرات و کنترل قاچاق و تخلفات صادرات و واردات را دچار تحول کردم، تا جایی که از یک میلیون پرونده سالانه به ۵۰۰ هزار پرونده در سال چهارم رسیدیم که شاید این نخستین بار بود که در تاریخ قضایی و دادرسی ایران تعداد پرونده‌ها را توانستیم کاهش دادیم و می‌توان گفت که افزایش سالانه پرونده‌ها و اعلام حکم‌ها امر مناسب و خوبی نیست.

حجت الاسلام پورمحمدی ادامه داد: آنچه مهم است روش‌های کنترلی، مراقبتی و نظارتی است که به بهبود وضع کمک می‌کند، لذا در آنجا معاونت مالکیت ایجاد کردیم و دفاع از حقوق فکری را که موضوع مهمی است پیگیری شدیم. همچنین رئیس کنوانسیون حقوق کودک و ضد فساد بودم. بیش از ۱۰۰ دستگاه اصلی کشور را آموزش داده و لر آن نظارت کردیم و آماده شدیم تا یک نظارت جامع انجام شود و آشفتگی بازار و اقتصاد پنهان را سامان دهیم.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به آنکه چرا امروز چرا آمده‌ام، اظهار کرد: شهادت برادر عزیزم رئیسی که از پیش از انقلاب با هم آشنا بودیم و آثار خوبی از روش مدیریت، مردم داری، فروتنی، صداقت، محبت و پرکاری و پیگیری کارها، از نکاتی است که آقای رئیسی برای ما به یادگار گذاشت. هر چند این حادثه غیرمترقبه همه ما را متاثر کرد ولی همه باید تلاش کنیم وضع کشور را به پیش ببریم.

حجت الاسلام پورمحمدی متذکر شد: در موسسه‌ای تحقیقاتی با نویسندگان و هنرمندان در ارتباط هستم و نمی‌خواستم دیگر در کارهای اجرایی وارد شوم.

وی‌ادامه داد: تمام تجاربم و نکات مثبت همه دولت‌ها را به کار خواهم گرفت. آشنایی خود با مدیران اجرایی کشور از همه طیف‌ها و گرایش‌ها را به کار می‌گیرم. من آمده‌ام تا تجربه، آگاهی و شناخت خودم را در اختیار مردمی که بسیار خود را به آنان مدیون می‌دانم قرار دهم و اگر مورد اعتماد شما قرار بگیرم با دوره‌ای جدید از مدیریت در کشور روبه‌رو خواهید شد. دورانی که از تنش و درگیری و بدبینی فاصله می‌گیریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به فرهیختگان و دانشمندان کشور، گفت: به فرهیختگان و دانشمندان و انسان‌های برجسته اعتماد خواهم کرد. گرایش‌ها و سلیقه‌ها را مانع کمک و خدمت آنان قرار نمی‌دهم و از همه مدیران شایسته و نیروهای کارآمد بهره‌گیری می‌کنم.

وی بیان کرد: با سابقه‌ای که در امور امنیتی، اطلاعاتی و قضایی داشته‌ام اطمینان می‌دهم که به امنیت کشور، امنیت داخلی و خارجی و امنیت ملی بیفزایم. باید گفت امنیت ابعاد مختلف دارد، لذا هم به تولید و افزایش امنیت سخت و هم به افزایش امنیت نرم در همه حوزه‌ها نیاز داریم.

حجت الاسلام پور محمدی ادامه داد: من با شعار «خرد، شادی و شکوفایی» گام برمی‌دارم. دولت من «دولت قرار» به معنای آرامش، متانت و سکونت و محبت در کنار مردم است.

کاندید انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من سه اولویت برای برنامه‌های خود دارم که عبارت است از عدالت که بدون آن تنفس جامعه سخت می‌شود؛ ثروت که کشور را به اهداف خود می‌رساند و کشور ثروتمند با مردم ثروتمند ایجاد می‌شود و مردم باید ثروتمند شوند و در نهایت قدرت که با سابقه من هم سازگاری دارد و نیاز جدی یک کشور است زیرا کشوری که بخواهد از خود دفاع کند و به حرکتش ادامه دهد به قدرت نیاز دارد و این قدرت نباید حقوق شهروندان را ضایع کند و باید به آن احترام بگذارد.

وی افزود: ثروتی که یکجا جمع نشود و حقوق زیردستان و تهیدستان را ضایع نکند، با عدالت محقق می‌شود. ثروت و قدرت در کنار عدالت برای جامعه شادی، نشاط و شکوفایی می‌آورد که همه اینها نیز با خردمندی محقق می‌شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.