اسرائیل برای ادامه جنگ در غزه از آمریکا ضمانت خواست

رسانه‌های رژیم صهیونیستی بامداد چهارشنبه گزارش دادند که کابینه جنگ این رژیم پس از برگزاری جلسه‌ای تصمیم گرفته است تا از آمریکا برای ادامه جنگ در غزه درخواست تضمین کند.

بر اساس این گزارش، مقامات صهیونیستی نگران هستند که آمریکا از ادامه جنگ در نوار غزه در چارچوب توافق پیشنهادی بین حماس و رژیم صهیونیستی حمایت نکند و به همین دلیل خواستار ارائه این تضمین‌ از سوی واشنگتن شده‌اند.

در همین رابطه یک منبع در کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت که تصمیم کابینه جنگ برای درخواست این تضمین ممکن است امکان دستیابی به توافق را ناممکن کند.

خبر مرتبط
آمریکا دست به دامان عربستان، ترکیه و اردن شد

وزیران امور خارجه آمریکا و عربستان سعودی درباره پیشنهاد واشنگتن برای آتش بس در غزه گفتگو کردند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ۳۱ می ۲۰۲۴ برابر با ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ و در آستانه انتخابات ۵ نوامبر سال جاری (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) اعلام کرد که اسرائیل پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرد که از طریق قطر به حماس ارائه شده است و از طرفین خواست این فرصت را از دست ندهند و بر سر این پیشنهاد به توافق برسند.

رئیس جمهور آمریکا که به دلیل حمایت‌هایش از رژیم صهیونیستی در جنگ کنونی غزه در داخل و خارج از آمریکا تحت فشار نهادهای بین المللی و افکار عمومی جهانی است، تصریح کرد: پیشنهاد جدید (رژیم) اسرائیل نقشه راه برای آتش بس پایدار و آزادی همه گروگان‌ها (اسیران) است. می‌دانم عده‌ای در اسرائیل با این طرح مخالفت خواهند کرد. این واقعا یک لحظه تعیین کننده است. حماس باید این توافق را انجام دهد.

طرح سه مرحله‌ای که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا معرفی کرد، شامل:

مرحله اول: ۶ هفته طول می‌کشد که شامل آتش بس کامل، خروج نیروهای اسرائیلی از تمام مناطق پرجمعیت غزه، آزادی تعدادی از اسیران از جمله زنان، سالمندان و مجروحان در ازای آزادی صدها اسیر فلسطینی است. گروگان‌های آمریکایی در این مرحله آزاد می‌شوند.

بقایای اسیران مرده به آغوش خانواده‌هایشان بازخواهد گشت. غیرنظامیان فلسطینی به خانه‌های خود در محله‌های غزه از جمله در شمال باز خواهند گشت. کمک‌های بشردوستانه با ورود ۶۰۰ کامیون روزانه به غزه افزایش خواهد یافت. صدها هزار چادر توسط جامعه بین المللی توزیع خواهد شد.

مرحله دوم: شامل تبادل همه گروگان‌های زنده باقیمانده از جمله سربازان مرد، همراه با خروج کامل سربازان اسرائیلی از غزه است.

مرحله سوم: شامل آغاز طرح بازسازی بزرگ غزه و بازگرداندن نهایی بقایای اسرا خواهد بود.

کاخ سفید عصر ۱۴ خرداد به وقت محلی (نیویورک) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا امروز با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر گفت وگو کرد. آنها تائید کردند که آتش بس جامع و توافقنامه آزادی گروگان‌ها (اسیران) که اکنون روی میز است، یک نقشه راه مشخص برای پایان دادن به بحران در غزه است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.