تشدید جنگ در اوکراین/ کی‌یف خطاب به غرب: مهمات برسانید

میخائیل پودولیاک مشاور رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با بیان اینکه هم اکنون تمامی محدودیت‌های استفاده از سلاح‌های غربی برای کی‌یف باید برداشته شود، تاکید کرد: با آغاز تشدید تنش‌ها، دیگر هیچ خط قرمزی در درگیری‌ها با روسیه وجود ندارد.

پودولیاک همچنین با بیان این ادعا که اقدامات تلافی‌جویانه اوکراین عامل اصلی تشدید جنگ نخواهد بود، مدعی شد: نفسِ تجاوز روسیه و زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی از سوی مسکو به خودی خود یک تشدید حداکثری است.

مشاور رئیس دفتر زلنسکی در ادامه با تاکید بر اینکه درگیری‌ها در اوکراین هم اکنون بسیار شدت گرفته و تمام خطوط قرمز از بین رفته است، گفت: در این شرایط تاخیر در ارسال کمک‌ها به اوکراین و ندادن مجوز به کی‌یف برای استفاده حداکثری از تسلیحات ارسالی باعث افزایش هزینه‌های مادی و انسانی این جنگ برای اوکراین خواهد شد.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.