بهترین روش برای سم زدایی از مغز

  تحقیقات جدید نشان می‌دهد که فعالیت بدنی ممکن است نقش مهم‌تری نسبت به خواب در حفظ سلامت مغز با تسهیل دفع سموم ایفا کند، و این دیدگاه سنتی را به چالش می‌کشد که خواب در درجه اول به پاکسازی مغز از مواد مضر کمک می‌کند.

محققان موسسه تحقیقات زوال عقل بریتانیا در امپریال کالج لندن یک مطالعه ابتکاری با استفاده از رنگ فلورسنت برای نظارت بر حرکت و پاکسازی مایعات در مغز موش انجام دادند. یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که فرآیند تخلیه مواد زائد در هنگام خواب یا بیهوشی به طور قابل توجهی کند می‌شود.

نیک فرانکز، سرپرست تیم تحقیق، پروفسور بیوفیزیک و استاد بیوفیزیک، گفت: این زمینه بسیار بر روی ایده ترخیص کالا از گمرک به عنوان یکی از دلایل کلیدی خواب ما متمرکز شده است، و البته از مشاهده عکس آن در نتایج خود بسیار شگفت زده شدیم. داروهای بیهوشی در امپریال کالج لندن. ما هنوز نمی دانیم چه چیزی در مورد این حالت ها وجود دارد که سرعت حذف مولکول ها از مغز را کاهش می‌دهد.

این مطالعه کاهش قابل توجهی در کارایی فرآیند پاکسازی در طول دوره های استراحت را نشان داد. به طور خاص، میزان پاکسازی رنگ در موش‌های در حال خواب حدود ۳۰ درصد و در موش‌های تحت بیهوشی ۵۰ درصد نسبت به موش‌های بیدار کاهش یافت.

فرانکس گفت: طرف دیگر مطالعه ما این است که نشان داده ایم پاکسازی مغز در حالت بیداری بسیار کارآمد است. به طور کلی، بیدار بودن، فعال بودن و ورزش می‌تواند به طور موثرتری مغز را از سموم پاک کند.

این یافته ها که در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است، یک تغییر پارادایم بالقوه در درک انسان از نحوه حذف سموم توسط مغز را معرفی می‌کند، فرآیندی که قبلا به عملکرد سیستم گلیمفاتیک در طول خواب نسبت داده می‌شد. تصور می‌شود که سیستم گلیمفاتیک مکانیسمی حیاتی برای حذف سموم مغزی است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.