استعفای یک مقام آمریکایی در اعتراض به حمایت از اسرائیل

یک مقام ارشد دیگر وزارت خارجه آمریکا – استیسی گیلبرت – در اعتراض به سیاست دولت بایدن درباره حمایت از جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه استعفا داد.

در این رابطه دو مقام مطلع به واشنگتن‌پست تایید کردند که یکی از مقام‌های کارکشته وزارت خارجه آمریکا که در بحث‌های جنجالی دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در مورد عملکرد رژیم صهیونیستی در غزه شرکت داشت، طی روزهای گذشته استعفا داده است. او مخالف با گزارش اخیر دولت ایالات متحده بود که ادعا می‌کرد این رژیم مانع کمک‌های بشردوستانه به غزه نشده است و از همین رو کناره‌گیری کرد.

خبر مرتبط
فوری / سقوط جنگنده اف-۳۵ آمریکا

منابع خبری آمریکا امروز (چهارشنبه) از سقوط یک فروند جنگنده اف ۳۵ در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی آلبوکرک در ایالت نیومکزیکو خبر دادند.

این مقام در حال خروج، استیسی گیلبرت، در دفتر جمعیت، پناهندگان و مهاجرت وزارت امور خارجه آمریکا خدمت می‌کرد. مقاماتی که نامه استعفای او را مطالعه کردند گفتند گیلبرت روز سه‌شنبه ایمیلی به کارکنان فرستاد و در آن دیدگاه خود را توضیح داد که وزارت امور خارجه اشتباه کرده که به این نتیجه رسیده که رژیم صهیونیستی مانع کمک‌های بشردوستانه به غزه نشده است.

دلیل استعفا از این جهت جنجالی است که از نارضایتی داخلی بر سر گزارش مورد مناقشه‌ای که دولت بایدن برای توجیه ادامه ارسال میلیاردها دلار تسلیحات به رژیم صهیونیستی به آن تکیه کرده، صحبت می‌کند.

هنگامی که از سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد استعفای او پرسیده شد، او در مقام توجیح برآمد و گفت که «ما به وضوح اعلام کرده‌ایم که از دیدگاه‌های مختلف استقبال می‌کنیم و معتقدیم که این امر ما را قوی‌تر می‌کند!»

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت این وزارتخانه «به جستجوی طیف گسترده‌ای از دیدگاه‌ها برای بهره‌مندی از فرآیند سیاست‌گذاری ادامه خواهد داد.»

از زمان شروع جنگ رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین در هفتم اکتبر، شماری از مقام‌های ارشد دولت آمریکا در اعتراض به سیاست‌ حمایتی واشنگتن از این رژیم کناره‌گیری کرده‌اند. بسیاری از مقام‌ها هم با ارسال نظراتشان از سیاست بایدن اعلام انزجار می‌کنند. «جاش پل» اولین مقام وزارت خارجه آمریکا بود که به دلیل سیاست بایدن درباره جنگ غزه استعفا داد. همچنین «آنل شلین» که روی مسائل حقوق بشر کار می‌کرد و همچنین «هاله رحریت» یکی از سخنگویان عرب‌زبان این وزارتخانه پیشتر استعفا دادند.

حمایت‌های آمریکا در شرایطی صورت می‌گیرد که نزدیک به ۳۶ هزار فلسطینی به دست صهیونیست‌ها به شهادت رسیده‌اند و اکثر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.