3 برتری برنج قهوه ای به برنج سفید

 خوردن بیشتر غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی مانند سطح کلسترول بالا را کاهش دهد. بر اساس تجزیه و تحلیل ۴۵ مطالعه، افرادی که بیشترین غلات کامل از جمله برنج قهوه‌ای را مصرف می‌کردند، ۱۶ تا ۲۱ درصد کمتر از افرادی که کمترین غلات کامل مصرف می‌کردند، در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند.

 کربوهیدرات آن منع می‌شود، اما متخصصان تغذیه، برنج قهوه‌ای را به عنوان یک ماده مغذی اصلی برای کسانی که به دنبال بهبود کیفیت رژیم غذایی خود هستند، توصیه می‌کنند.

برنج قهوه‌ای یک غلات کامل است، به این معنی که حاوی هر سه قسمت غلات است: سبوس حاوی فیبر، جوانه مغذی و آندوسپرم غنی از کربوهیدرات. این باعث می‌شود که افزودنی ارزشمند برای یک رژیم غذایی متعادل، ارائه مواد مغذی ضروری و ارتقاء سلامت کلی باشد. برنج قهوه‌ای مواد مغذی ضروری و سطوح انرژی پایدار را فراهم می‌کند.

در حالی که خوردن برنج قهوه‌ای فواید زیادی دارد، اما ممکن است برای همه مفید نباشد. علیرغم اینکه برنج ذاتاً فاقد گلوتن است، برخی از افراد مبتلا به حساسیت شدید به گلوتن هنوز باید در مصرف آن احتیاط کنند. علاوه بر این، برنج قهوه‌ای ممکن است حاوی سطوح بالایی از آرسنیک، یک فلز سمی باشد که مصرف کنندگان باید به آن توجه داشته باشند. در ادامه مقاله، این نگرانی‌ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

 در مقایسه با برنج سفید، برنج قهوه‌ای فیبر بیشتری دارد، ماده مغذی که اکثر مردم به اندازه کافی آن را دریافت نمی‌کنند. یک فنجان برنج قهوه‌ای حاوی حدود ۳ گرم فیبر در مقایسه با حدود ۰.۵ تا ۱ گرم در هر فنجان برنج سفید است. این مقدار می‌تواند به افزایش مصرف فیبر همراه با مصرف میوه ها، سبزیجات و سایر غلات کامل کمک کند.

خوردن فیبر بیشتر با هضم سالم، مدیریت وزن، بهبود کنترل قند خون، کاهش کلسترول، پیشگیری از سرطان و موارد دیگر مرتبط است. تعویض برنج سفید با برنج قهوه‌ای یک راه آسان برای افزایش مصرف روزانه فیبر است.

 برنج قهوه‌ای سرشار از آنتی اکسیدان است، ترکیبات قدرتمندی که از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت می‌کند و می‌تواند از پیری سالم حمایت کند. این آنتی اکسیدان‌ها به بدن شما کمک می‌کنند تا سموم ناخواسته را دفع کند و خطر استرس اکسیداتیو را کاهش دهد، عدم تعادل در بدن که می‌تواند به مرور زمان به اندام‌ها آسیب برساند.

لذت بردن از غلات کامل مانند برنج قهوه ای، کینوا، جو و نان گندم کامل می‌تواند به شما کمک کند تا انواع آنتی اکسیدان‌ها را برای سلامتی مطلوب دریافت کنید.

 چندین مطالعه نشان داده است که افرادی که بیشتر غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که کمتر از آن را می‌خورند، وزن کمتری دارند. از آنجایی که برنج قهوه‌ای حاوی غلات کامل است، مغذی و سرشار از فیبر است که می‌تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.

زمانی که احساس سیری می‌کنید، کمتر غذا خوردن آسان‌تر است، بنابراین خوردن غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای می‌تواند به شما کمک کند در کاهش وزن در کسری کالری باقی بمانید.

 خوردن بیشتر غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای ممکن است عوامل خطر بیماری قلبی مانند سطح کلسترول بالا را کاهش دهد. بر اساس تجزیه و تحلیل ۴۵ مطالعه، افرادی که بیشترین غلات کامل از جمله برنج قهوه‌ای را مصرف می‌کردند، ۱۶ تا ۲۱ درصد کمتر از افرادی که کمترین غلات کامل مصرف می‌کردند، در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی بودند.

برخی از مطالعات مصرف برنج قهوه‌ای را با سطوح کلسترول HDL بالاتر (“خوب”) و LDL پایین‌تر (“بد”) مرتبط می‌دانند، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید این ارتباط مورد نیاز است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.