این دو چای بیشترین فایده را برای بدن دارند

 کشور ترکیه براساس گزارش‌های جهانی بیشترین مصرف چای را در جهان دارد. کشور ما نیز با سرانه‌ ۱.۵ کیلوگرم بعد از کشورهای ایرلند و انگلستان و همردیف با پاکستان در جایگاه چهارم از نظر نوشیدن چای قرار دارد. آمارهای جهانی نشان می‌دهد که چای پس از آب دومین پر مصرف‌ترین نوشیدنی در سراسر دنیا است. کشت چای از سال ۱۲۷۶ (یک سال پس از مرگ ناصرالدین شاه) و زمانی که محمدمیرزا کاشف‌السلطنه ژنرال کنسول ایران در هند در بازگشت از این کشور چند بوته از این گیاه را به ایران آورد در شهر لاهیجان آغاز شد.

 با توجه به محبوبیت چای در ایران این مطلب را به گفت و گو با دکتر کوروش کوروش جعفریان متخصص تغذیه درباره فواید و مضرات و نقش چای در سلامت عمومی و ارتقای سیستم ایمنی بدن اختصاص داده‌ایم.

اگر بخواهید چای را در یک یا چند جمله خلاصه کنید چه خواهید گفت؟

چای بیش از ۵۰۰ سال است که مححبوب ترین نوشیدنی دنیاست. چای در واقع هم آرامبخش و انرژی زاست کافئین به طور ویژه چای را تبدیل به نوشیدنی انرژی زایی کرده است.

فلاونوئیدها یکی از مهمترین مواد طبیعی در چای هستند، این مواد تا چه اندازه در سلامت بدن موءثر هستند؟

بحثی که کمتر به آن توجه می‌شود فلاونوئیدهای داخل چای است. این مواد خیلی به سلامت کمک می‌کنند، البته اخیرا در حال انجام تحقیقات جدی روی خواص فلاونوئیدها هستند. این مواد می‌توانند باکتری‌ها و میکروب‌های روده را تغییر داده و اصلاح کند. زمانی که می‌گوئیم دارای فلاونوئید است یعنی آنتی اکسیدان دارد و رادیکال‌های آزاد را مهار می‌کند. در نتیجه خطر بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن نظیر سرطان را کاهش می‌دهد. در کاهش ابتلا به بیماری‌های قلب و عروق هم موءثر است.

آیا چای در کاهش فشار خون، کلسترول یا تری گلیریسید، موءثر است؟

امروزه خیلی از مردم با عوارضی نظیر پر فشاری خون، کلسترول بالا و تری گلیرسید دست و پنجه نرم می‌کنند. چای می‌تواند در کنترل و کاهش این عوارض و کاهش قند خون و تری گلیریسید به ما کمک ‌کرده نسبت کلسترول بد به خوب را اصلاح کند.

اینکه می‌گویند خواص چای خیلی گسترده است و در یکسری از تحقیقات هم عنوان شده که برای مو نیز خواصی دارد، درست است؟

خیلی از مطالعات نشان داده که چای برای سلامت مو هم خوب است. تانین داخل چای که از انواع پلی فنول‌ها تشکیل شده به نظر می‌تواند به سلامت مو کمک کرده واحتمالا از سفید شدن مو چلوگیری کند.

آیا چای باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؟

بحث ارتباط چای و سیستم ایمنی بدن می‌تواند مهم باشد. یک سری آنتی ژن‌ها در چای وجود دارد که می‌تواند باعث تغییر در سیستم ایمنی بدن شوند. حتی خود تانین‌ها هم چنین نقشی دارند. این ماده اخیر می‌تواند خیلی از ویروس‌ها را بدن ما از بین ببرد. در سرما خوردگی و آنفلوآنزا یک سری از بیماری‌های تنفسی مصرف چای می‌تواند کمک کننده باشد.

چای در سلامت سایر اندام‌های بدن و بیماری‌های دیگر هم موءثر است؟

چای در سلامت استخوان‌ها، پیشگیری یا کاهش عوارض پارکینسون و استرس هم موءثر است. البته تمام این خواص در صورت مصرف متعادل چای است. اگر چای به صورت متوسط و معقولی مصرف شود می‌تواند به سلامت فرد کمک کند در غیر این صورت شاید تاثیری معکوس برجای بگذارد. اطلاعات دیگری نیز وجود دارد مبنی بر اینکه چای در کاهش وزن نقش دارد، اما این مساله از مبنای علمی قوی برخوردار نیست. با این حال مطالعات قبلی نشان داده که مصرف چای بدون شیرینی و در واقع چای تلخ می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. شیرینی خواص چای را به ضد خود تبدیل می‌کند.

آیا چای معمولی قند خون را کاهش می‌دهد؟

در مطالعات نشان داده شده که به طور ویژه چای سبز در کاهش قند خون به ویژه در خانم‌ها نقش دارد.

چای برای سلامت دندان مفید است یا مضر؟

جالب است بدانید که چای در سلامت دهان و دندان هم بسیار مهم است. مصرف چای باعث می‌شود باکتری‌های داخل دهان زودتر از بین بروند. برخی دندان‌ها مستعد تشکیل باکتری و پلاک هستند که مصرف چای می‌تواند از تشکیل باکتری‌ها و پلاک‌ها در دهان پیشگیری کند.

فایده چای برای سنگ کلیه چیست؟

چای در برخی از افراد شانس تشکیل سنگ کلیه را بالا می‌برد و در برخی پائین می‌آورد. افرادی که دارای سنگ کلیه اگزالاتی هستند نباید چای زیا د مصرف کنند. اما به نظر می‌رسد که چای می‌تواند برای دفع انواع سنگ کلیه دیگر موءثر باشد. 

نوع چای نیز در سلامت افراد نقش دارد؟

مساله دیگر انتخاب نوع چای است، مهم است که من چه نوع چای را انتخاب می‌کنم. می‌توان با اطمینان گفت چای بسته بندی رنگ شده خواض چای اصیل را ندارد. حتی مصرف آن نیز ممکن است برای فرد عوارض داشته باشد. البته نمی‌توان با قطعیت گفت اما شاید خیلی از مشکلات مانند بی قراری که پس از خوردن چای ایجاد می‌شود به خاطر رنگ‌هایی باشد که در آن به کار رفته. معتقدم بهترین نوع چای، چای ایرانی است. تقریبا می‌توان گفت چای ایرانی تنها چای ارکانیگ دنیا است.

آیا فرایند آماده‌سازی چای در سلامت تاثیر دارد؟ کدام نوع چای‌ها بهتر است؟

هر چه فرایند تخمیر در چای کمتر باشد، بهتر است. به عنوان مثال چای سفید بهترین نوع چای است. بعد از چای سفید، چای سبز خوب است و بعد ا این دو چای سیاه که ما مصرف می‌کنیم قرار می‌گیرد. اگر کسی چای سفید یا چای سبز بخورد منافع بیشتری به بدن خود می‌رساند. چرا که این دو نوع چای ترکیبات فلاونوئیدی بیشتری دارند. اگر در کشور ما فرهنگ مصرف چای سفید و سبز ایجاد شود، منافع بیشتری از آن به سلامت مردم خواهد رسید. 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.