دیدار علی باقری با وزیر خارجه سودان/ روابط توسعه می یابد

حسین عوض، وزیر امور خارجه سودان که به منظور دیدار و گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر کرده، ظهر امروز شنبه ۵ خرداد ماه با علی باقری کنی، سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

خبر مرتبط
گفت‌و‌گوی تلفنی مهم علی باقری و لاوروف

سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان گفت: همکاری‌ متقابل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی در حال ارتقا است.

پیشتر شهید حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان  در حاشیه اجلاس  سازمان همکاری اسلامی‌ در گامیبا با وزیر خارجه سودان دیدار و گفتگو کرده بود.

وزیر امور خارجه در این دیدار تاکید کرد: ما مخالف هرگونه دخالت خارجی در سودان و آماده کمک به برقراری بازگشت آرامش و ثبات به این کشور هستیم.

شهید امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد: دشمنان سودان جایگاه مهم این کشور را می‌دانند و سال‌ها برای تجزیه سودان تلاش کردند و اکنون آتش جنگ داخلی را به دامن این کشور انداخته اند و امیدواریم به زودی شاهد بازگشت آرامش و ثبات به سودان باشیم.

حسین عوض وزیر امور خارجه جدید سودان نیز با ابراز خرسندی از این دیدار و تقدیر از مواضع اصولی ایران در حمایت از سودان، بر سابقه روابط تاریخی و دیرینه دو کشور و اهتمام کشورش به روابطی راسخ و ممتد با ایران تاکید و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در بهترین سطح گسترش یابد.

مهر ماه گذشته دو کشور ایران و سودان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که پس از 8 سال روابط سیاسی خود را از سر می‌گیرند.

در این بیانیه آمده بود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری سودان، متعاقب تماس های صورت گرفته میان مقامات عالی دو طرف در ماه‌های اخیر، تصمیم گرفتند در راستای خدمت به منافع دو کشور، روابط دیپلماتیک خود را از سرگیری نمایند.

طبقه بیانیه وزارت امور خارجه ایران، دو طرف توافق نمودند همکاری خود را در زمینه‌های مختلفی که می‌تواند منافع ملت های دو کشور را محقق کند و امنیت و ثبات منطقه را تامین نماید، گسترش دهند.

همچنین دو طرف توافق کردند اقدامات لازم را برای گشایش سفارتخانه‌های دو کشور در آینده نزدیک، انجام داده و هماهنگی‌های لازم را برای تبادل هیئت‌های رسمی‌برای بررسی راه‌های گسترش همکاری میان دو کشور انجام دهند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.