شرایط بغرنج جدید برای اسرائیل

به نوشته یک رسانه پر مخاطب در رژیم صهیونیستی، حکم دادگاه کیفری بین‌المللی می‌تواند تل‌آویو را به شکل جدید تهدید کند.

روزنامه هاآرتص در سرمقاله خود در این رابطه اعلام کرد، کریم خان دادستان دادگاه جنایی بین المللی شرایط بغرنج جدیدی را برای اسرائیل به وجود آورده است که می‌تواند نتایج بدی را برای تل‌آویو به همراه داشته باشد.

به اعتقاد عاموس هارئیل سرمقاله نویس هاآرتص، اسرائیل روسیه نیست و تحریم‌های غربی می‌توانند بر تمامی جوانب و ابعاد زندگی در اینجا تاثیر گذار باشند.

خبر مرتبط
پیشنهاد لاپید به نتانیاهو برای فرار از حکم لاهه

لاپید که با رادیو ارتش رژیم صهیونیستی سخن می‌گفت به بنیامین نتانیاهو توصیه کرد با رویکردی که منجر به تشکیل دولت فلسطینی در آینده شود موافقت کند تا از این طریق راه را بر تلاش‌های صورت گرفته برای محکوم کردنش در دادگاه کیفری بین المللی ببندند.

به نوشته هارئیل درخواست دادستان کل دادگاه کیفری بین المللی برای صدور حکم بازداشت برای نخست وزیر و وزیر جنگ، اسرائیل را در شرایط دیپلماتیک بی سابقه‌ای قرار می‌دهد که تا کنون با آن مواجه نشده بود و در کوتاه مدت برای اولین بار رهبران اسرائیل را به دلیل پافشاری بر ادامه جنگ در شرایط بدی قرار می‌دهد.

نویسنده معتقد است در بلند مدت نیز در صورت صدور این حکم، اسرائیل خود را در مقابل یک فروپاشی دیپلماتیک خواهد یافت که بازتاب آن در روابط اقتصادی، علمی و تجاری و بسیاری دیگر از ابعاد دیگر مشاهده خواهد شد.

همچنین گام‌های اتخاذ شده علیه اسرائیل آن هم در گیر ودار جنگ امری بی سابقه است که می‌تواند بنیامین نتانیاهو و یوآف گالانت را در خطر بازداشت شدن در صورت سفر به کشورهای عضو این دادگاه قرار بدهد.

در بخش دیگری از این سرمقاله آمده است: این تحولات به طور حتم فقط به دلیل معیارهای دوگانه جامعه جهانی! (به توصیف نویسنده) در تعامل با اسرائیل شکل نگرفته‌اند بلکه نشات گرفته از رفتارهای احمقانه رهبران اسرائیل هم در آن دخالت مستقیم دارند.

او اعتراف می‌کند، در ابتدای جنگ کابینه اسرائیل اقدامات متعمدانه‌ای را برای دشوار کردن زندگی ساکنان نوار غزه در دستور کار خود قرار داد و برای مدت‌ها اجازه ورود کمک‌های بشر دوستانه را به نوار غزه نداد، همین امر زمینه اصلی شکل‌گیری این بحران فعلی (با دادگاه جنایی) را به وجود آورد، در حالی که اظهارات افراطی وزرای کابینه و اعضای ائتلاف نیز مزید بر علت شدند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.