وزارت دادگستری آمریکا و اف بی آی در مشت ترامپ/ راه کاخ سفید باز می‌شود؟

منابع آگاه خبر دادند دوستان دونالد ترامپ در حال جمع آوری پیشنهادهایی برای ارائه به ترامپ به منظور محدودکردن استقلال وزارت دادگستری و حمله به بدنه بزرگترین نهاد اجرایی قانون کشور یعنی اف بی آی هستند.

خبر مرتبط
ترامپ چه سر و سری با آژانس بین‌المللی انرژی دارد؟

منابع آگاه مدعی شده اند اگر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، تمرکز اصلی آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) را که آمریکا حدود یک چهارم بودجه اش را تامین می‌کند، به امنیت انرژی و تامین سوخت فسیلی برخواهد گرداند.

9 منبع آگاه در گفتگو با رویترز اعلام کردند در صورت موفقیت در انجام این کار، این بازنگری می تواند بیانگر یکی از اقدامات مهم تبعی ترامپ در دوران دوم ریاست جمهوری او در اعطای نقش حمایت از موسسات دموکراتیک به وزارت دادگستری و تایید اجرای قانون باشد.

علاوه بر این، طرح محدود کردن وزارت دادگستری، کاهش چشمگیر وظایف و ماموریت های این وزارت خانه است که استقلال و بی طرفی، ارزش های اصلی آن است.

براساس اعلام این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، این طرح شامل دو بخش است: اول، به کار گیری محافظه کاران مصمم و وفادار در وزارت دادگستری برای مخالفت با دستورات بحث برانگیز کاخ سفید. دوم: سازماندهی دوباره تصمیمات بسیار کلیدی این وزارت خانه که در دستان طرفداران دولت است.

این منابع تصریح کردند اف بی آی نیز که درگیر محدودیت های جدید خواهد شد و بسیاری از مسئولیت های این نهاد، به دیگر آژانس های اجرایی محول خواهد شد.

دونالد ترامپ که در حال حاضر با اتهامات کیفری متعددی از سوی وزارت دادگستری روبروست، در کمپین های انتخاباتی خود بارها وعده داده که در صورت راهیابی دوباره به کاخ سفید، در وظایف و ماموریت های وزارت دادگستری بازنگری خواهد کرد و از تمام توان خود برای متقاعد کردن مخالفانش از جمله جو بایدن برای انجام این کار استفاده خواهد کرد. ترامپ همچنین همواره اف بی آی را به عنوان نهادی مخالف با خود دیده است.

استیو بنن یکی از دوستان برجسته ترامپ که از سوی وزارت دادگستری مورد بازجویی قرار گرفت و به دلیل توهین به کنگره، محکوم شد، در این باره اظهار داشت ترامپ احساس می کند وزارت دادگستری دارای مشکلات ساختاری است. این مشکلات تنها مربوط به کارکنان آن نیست بلکه باید این نهاد را پاکسازی کرد و اصلاحاتی در آن ایجاد نمود.

بازنگری کلی در وزارت دادگستری این امکان را به ترامپ می دهد تا ابتکارات سیاست های محافظه کارانه مانند کنار گذاشتن برنامه های استخدامی را پیگیری کند تا تنوع در محیط های کاری را ارتقا داده و بر نظارت فدرال اداره پلیس که متهم به انجام اقدامات نژادپرستانه است، پایان دهد.

وعده ترامپ برای بازنگری در وزارت دادگستری، قابل استناد و محرز است، اما توجه کمتری به تعیین قوانین خاصی که دوستان و مشاورانش درصدد پیشبرد آنها هستند، شده است.

در حال حاضر دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان با اتهامات کیفری متعددی روبروست: تلاش برای ابطال نتایج انتخابات 2020 و حمله طرفدارانش به ساختمان کنگره در ژانویه 2021، نگه داری اسناد طبقه بندی شده در ویلای شخصی اش در فلوریدا پس از ترک کاخ سفید، پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم های غیراخلاقی، و تلاش برای تغییر نتایج انتخابات در ایالت جورجیا. وی همچنین درگیر پرونده کلاهبرداری و اتهامات مالی است. علاوه بر این رئیس جمهور سابق آمریکا با پرونده پرداخت خسارت به یک نویسنده که او را به تجاوز جنسی متهم کرده بود، روبروست.

اما ترامپ انجام هر اقدام نادرست در این پرونده ها را رد و طرح این اتهامات را تنها با انگیزه سیاسی و با هدف کنار گذاشتن او از رقابت‌های انتخاباتی 2024 می‌داند.

اگر ترامپ بار دیگر به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، می تواند برای هر گونه اتهام فدرال علیه خود درخواست عفو بدهد.

این در حالی است که در اوایل ماه مارس جو بایدن و دونالد ترامپ موفق به کسب نامزدی دموکرات ها و جمهوری خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا شدند تا نخستین رویارویی دوباره دو نامزد انتخاباتی در حدود 70 سال اخیر در تاریخ این کشور رقم بخورد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پنجم نوامبر سال 2024 برگزار می شود. در همین حال در جدیدترین نظرسنجی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا «جو بایدن»، رئیس‌جمهور مستقر این کشور در 5 ایالت کلیدی از 6 ایالت کلیدی با اندکی اختلاف پایین‌تر از رقیبش از حزب جمهوری‌خواه «دونالد ترامپ» قرار دارد.

دونالد ترامپ در ایالت‌های آریزونا، پنسیلوانیا، ویسکانسین، نوادا و جورجیا عملکرد بهتری نسبت به رقیب دموکرات خود کسب کرده است. همچنین وضعیت ترامپ در میان قشر جوان و رأی‌دهندگان رنگین‌پوست نسبت به سال 2020 بهتر شده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.