یک محکوم ‌به‌ قصاص پس از ۷ سال از چوبه دار رهایی یافت

حجت الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی رئیس توسعه حل اختلاف خوزستان امروز (۲۹ اردیبهشت‌ماه) در گفت‌وگویی رسانه‌ای با اعلام این خبر گفت: هفت سال پیش نزاعی بین دو نفر در شهرستان باوی بر سر اختلافات گذشته رخ داد که منجر به قتل یک نفر شد و این حادثه موجب ایجاد خصومت و اختلافات گسترده بین دو عشیره از یک طایفه در منطقه شد.

خبر مرتبط
حکم قصاص قاتل شهید «مسعود پرکاس» صادر شد

پس از برگزاری جلسات رسیدگی به اتهامات عوامل شهادت شهید مسعود پرکاس رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر مرزبانی هرمزگان ،حکم قصاص نفس برای متهم ردیف اول این پرونده صادر شد.

 

به گزارش ایسنا، وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع، اعضای شورای حل اختلاف باوی با همکاری ستاد صبر، اعضای شورای حل اختلاف ویژه عشایر، بزرگان و ریش سفیدان منطقه، برای حل و فصل اختلاف به وجود آمده بین دو عشیره وساطت کردند و تلاش آنان پس از هفت سال و برگزاری چندین جلسه به ثمر نشست.

رئیس توسعه حل اختلاف خوزستان بیان کرد: خوشبختانه همزمان با دهه مبارک کرامت، در مراسمی با حضور سران عشایر، بزرگان، اعضای شورای حل اختلاف، ستاد صبر و صلح‌یاران شهرستان باوی، خانواده مقتول به حرمت امام رئوف و کریمه اهل بیت(ع) از قصاص فرزند خود صرف‌نظر کردند و دو عشیره در این نشست به احترام امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) هم‌قسم شدند که از این به بعد در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز با دوستی و برادری داشته باشند.

وی گفت: یکی از ابتکارات نوآورانه و اثرگذار برنامه‌های توسعه حل اختلاف کشور، ایجاد و راه‌اندازی پویش‌ها به مناسبت های ملی و مذهبی در ترویج فرهنگ صلح و سازش و گسترش آن در بین مردم می باشد که همواره استان خوزستان در اجرا و بهره‌برداری از ظرفیت این پویش‌ها برای ایجاد مصالحه موفق بوده است.

بخشش یک محکوم به قصاص پس از ۸ سال

رئیس کل دادگستری خوزستان نیز از رضایت اولیای دم یک پرونده قتل در شهرستان مسجدسلیمان خبر داد.

علی دهقانی گفت: به‌دنبال وقوع نزاع دسته‌جمعی در سال ۱۳۹۵ یکی از عوامل دخیل در این درگیری به قتل رسید و متهم نیز پس از رسیدگی موضوع در دادگاه، به قصاص نفس محکوم شده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری کل خوزستان، وی ادامه داد: با توجه به نزدیک شدن به موعد اجرای حکم و پس از درخواست خانواده مقتول، کارگروهی متشکل از دادستان و صلح‌یاران و متنفذین محلی تشکیل و با پیگیری‌های مستمر و برگزاری چندین جلسه صلح و سازش، اولیای دم یک پرونده قتل پس از هشت سال از قصاص منصرف شدند و این محکوم به زندگی بازگشت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.