به گزارش اقتصاد نیوز ،‌ در مراسمی رسمی با حضور رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و رئیس سازمان هواپیمایی کشور  فرآیند دریافت گواهینامه‌های پروازی هواپیمای ترابری سیمرغ آغاز شد.

امیر خواجه فرد رئیس سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در این مراسم با بیان اینکه برای عملیاتی شدن هواپیمای ترابری سیمرغ فرآیند بسیار سخت و پیچیده ای توسط متخصصان کشورمان انجام شده است، گفت: «به فضل خداوند تست‌های پروازی اولین فروند از هواپیمای ترابری سیمرغ با موفقیت در حال سپری شدن است و ان‌شاءالله به زودی این هواپیما در چرخه‌ی عملیاتی قرار خواهد گرفت که با توجه کاربری‌های متنوع آن بخشی از نیاز هوایی کشور تأمین خواهد شد.»

محمدی بخش رئیس سازمان هواپیمایی کشور ضمن بازدید از توانمندی‌های سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: «به همت متخصصان و تلاشگران وزارت دفاع شاهد پیشرفت هرچه بیشتر کشور در حوزه محصولات هوایی به خصوص در بخش غیر نظامی هستیم و هواپیمای ترابری سیمرغ مثال بارز این موفقیت و حرکت رو به جلو است.»

در خرداد ماه سال 1402 سیمرغ نخستین هواپیمای ترابری ساخت ایران ‌، با موفقیت نخستین آزمایش پروازی خود را پشت سر گذاشت. هواپیمای سیمرغ را متخصصان سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع بر پایه بازطراحی پلتفرم هواپیمای ایران ۱۴۰ ساخته اند. این پرنده، هواپیمایی با ویژگی‌های توان حمل شش تن بار یا پنجاه سرنشین نظامی برای عملیات‌های امداد و نجات، پرتاب چتر باز یا جابجایی مجروح تا فاصله دو هزار و پانصد کیلومتر با سرعت ۴۵۰ کیلومتر در ساعت و مداومت پروازی سه و ساعت و نیم است.

گزارش کامل را در اقتصاد نیوز با عنوان الحاق هواپیمای سیمرغ به صنعت هوایی/ مهمان جدید آشیانه‌های نظامی چه ویژگی دارد؟+ فیلم بخوانید.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.