آمریکا پا پیش گذاشت؛ عربستان نفوذ کرد/ برنامه تازه ریاض و واشنگتن برای آسیا

به گزارش اقتصادنیوز، به باور کارشناسان کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا که به تازگی توسط عربستان سعودی حمایت می شود، احتمالاً بازی را برای دهلی نو تغییر خواهد داد و موجب می شود تا این بازیگر به شکلی بی سابقه  به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشد.این مسیر تجاری جدید ۴۸۰۰ کیلومتری برای تحریک توسعه اقتصادی و یکپارچگی در نظر گرفته شده و شامل دو مسیر جداگانه است - نخست کریدور شرقی که هند را به خلیج عربی وصل می کند و دیگری کریدور شمالی که کشورهای خلیج فارس را به اروپا متصل می نماید.مسیر ریلی و دریایی نه تنها ترانزیت کالا و خدمات، بلکه اتصال الکتریکی و دیجیتالی و همچنین لوله هایی برای صادرات هیدروژن پاک را امکان پذیر می سازد.

مانیش موهان، مدیر ارشد امور بین‌الملل فعال در کنفدراسیون صنعت هند در این باره به عرب نیوز گفت: این کریدور تغییر دهنده واقعی بازی است. یک توافق تاریخی است. این کریدور مسیرهای تجاری جایگزینی را برای بازارهای پر رونق خاورمیانه و اروپا فراهم می کند و در عین حال دسترسی هند به شمال آفریقا و آمریکای شمالی را گسترش می دهد.به باور تحلیلگران، انتظار می رود این سیستم هزینه های حمل و نقل را کاهش دهد و زمان آن را تسریع کند.علاوه بر این، کریدور خاورمیانه به جابجایی کالاها و خدمات فرامرزی کمک خواهد کرد. به باور موهان: «این یک پروژه بسیار بلندپروازانه خواهد بود. منطقه را به طور کامل یکپارچه می کند، بنابراین، اساسا، ما در مورد یک زنجیره ارزش جهانی صحبت می کنیم، متغیری که نه تنها برای یک کشور بلکه برای کل منطقه مفید خواهد بود.»به گفته رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت هند، کریدور هند-خاورمیانه- اروپا متعهد شده تا فرایند تجارت را متحول کند و راه را برای انرژی پاک و نوآوری دیجیتال هموار نماید.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «پشت پرده نفوذ خزنده ریاض در آسیا/ آمریکا چگونه پای پادشاهی های عرب را به هند باز کرد؟» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.