مسکو برنامه ای برای تصرف خارکیف ندارد/ وضعیت در حال تجزیه و تحلیل است

در شرایطی که پیشروی‌های ارتش روسیه در مناطق شمال شرق اوکراین ادامه دارد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس خبری در شهر «هاربین» چین گفت که ارتش کشورش برنامه‌ای برای تصرف خارکیف ندارد.

پوتین گفت: «روسیه در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تصرف خارکیف ندارد در حالی که مسکو مجبور به ایجاد یک منطقه امن برای جلوگیری از حملات توپخانه‌ای به مناطق مسکونی در بلگرود است.»

رئیس‌جمهور روسیه همچنین تصریح کرد که قبل از شروع درگیری‌های شدید در اوکراین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور آن کشور در تماس بوده است. او درباره مذاکرات احتمالی با اوکراین گفت: «روسیه باید بفهمد که در اوکراین می تواند با چه کسانی معامله کند و به چه کسانی اعتماد کند، وضعیت در حال تجزیه و تحلیل است.»

خبر مرتبط
روابط رو به رشد کابل و مسکو/ طالبان دشمن روسیه نیست

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان اعلام کرد روابط مسکو و کابل درحال گسترش است و طالبان دشمن روسیه نیستند.

او همچنین تصریح کرد که چین صادقانه به حل و فصل بحران اوکراین متعهد است. پوتین همچنین اضافه کرد: «روسیه و چین مصمم به حمایت از شکل گیری جهان چند قطبی هستند؛ در عصر کنونی باید به دنبال مصالحه بود.»

خبر مرتبط
روسیه از پیوستن ونزوئلا به بریکس استقبال می کند

معاون وزیر امور خارجه روسیه به اسپوتنیک گفت: روسیه با احترام درخواست ونزوئلا را برای پیوستن به بلوک کشورهای بریکس بررسی می‌کند، اما تصمیمات در مورد عضویت جدید باید توسط همه کشورهای عضو کنونی این بلوک اتخاذ شود.

رئیس‌جمهور روسیه در بخش دیگری از سخنانش به موضوع تحریم‌ها علیه کشورش پرداخت و تصریح کرد کشورهای اروپایی در ارتباط با تحریم‌ها وابستگی خود به آمریکا را تأیید می‌کنند. او همچنین تأکید کرد که ذخایر ارز دلار روندی رو به کاهش خواهد داشت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.