اسکله جدید آمریکایی در غزه کارخود را آغاز کرد/ کامیون های کمک در راهند

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) دیروز چهارشنبه اعلام کرد که اسکله موقت با هدف کمک به ارسال کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان فلسطینی در ساحل غزه تکمیل شده و آماده است.

سنتکام بار دیگر تاکید کرد که در راستای راه اندازی این اسکله هیچ نیروی آمریکایی وارد غزه نشد. 

پیش از این، رسانه‌های آمریکایی از عملیاتی شدن اسکله موقت که توسط آمریکا در سواحل غزه ساخته شده، در طول این هفته خبر دادند.

قبلا یک مقام دفاعی آمریکا و یک منبع آگاه به رویترز گفت که برآورد هزینه ارتش آمریکا برای ساخت اسکله موقت در غزه جهت آنچه ارسال کمک‌های بشردوستانه ادعا می‌شود به ۳۲۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

خبر مرتبط
شهادت ساکنان غزه در جبالیا / صهیونیست ها شمال غزه را هدف قرار دادند

حملات سنگین هوایی و توپخانه رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف غزه به ویژه اردوگاه جبالیا در شمال این باریکه، سبب شهادت و زخمی شدن شماری دیگر از ساکنان غزه شده است.

به گفته یک مقام دفاعی آمریکا اسکله موقت غزه برای مالیات دهندگان آمریکایی حداقل ۳۲۰ میلیون دلار هزینه دارد. این رقم مقیاس عظیم یک ساخت‌وساز را نشان می‌دهد که به گفته پنتاگون حدود ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی، عمدتاً از ارتش و نیروی دریایی برای ساخت آن به خدمت گرفته شدند.

با این حال، به گفته یکی از افراد آشنا با این موضوع، این هزینه نسبت به برآورد‌های اولیه در اوایل سال جاری تقریباً دو برابر شده است.

خبر مرتبط
رایزنی آستین و گالانت درباره افزایش ارسال کمک‌ها به غزه/ گفت‌وگو درباره آزادی اسرای اسرائیلی

وزیر دفاع آمریکا و وزیر جنگ اسرائیل در تماسی تلفنی درباره ارسال کمک‌ها به غزه و آزادی اسرای اسرائیلی گفت‌وگو کردند.

جو بایدن، در ماه مارس و در حالی که مقامات امدادی از اسرائیل خواستند دسترسی به تجهیزات کمکی ارسالی به غزه را از طریق مسیر‌های زمینی تسهیل کند، ساخت این اسکله را اعلام کرد. بایدن به جای فشار آوردن به اسرائیل برای باز کردن مرز‌های زمینی با غزه، مسیر دریایی را برای ارسال کمک انتخاب کرد.

برخی از قانونگذاران آمریکایی این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا این اسکله تلاش ارزشمندی است؟ به ویژه با توجه به خطری که پرسنل نظامی ایالات متحده در صورت هدف قرار گرفتن در طول جنگ با آن مواجه خواهند شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.