پایگاه های نظامی فرانسه در سنگال تعطیل می شود

سونکو پنجشنبه در کنفرانس خبری مشترکی با حضور «ژان لوک ملنشون» سیاستمدار چپگرای فرانسوی گفت: بیش از ۶۰ سال از استقلال ما سپری شده است. سوال من این است که چرا ارتش فرانسه هنوز از چندین پایگاه نظامی در کشور ما بهره می‌برد.

وی افزود: کشورهای زیادی وعده امضای توافقنامه‌های دفاعی با ما را داده‌اند. اما این نمی‌تواند اشغال یک سوم از منطقه داکار توسط نیروهای خارجی را توجیه کند.

به نوشته رویترز، حدود ۳۵۰ نیروی فرانسوی در سنگال حضور دارند و کشورهای همسایه همچون مالی، بورکینافاسو و نیجر نیروهای فرانسه را اخراج کرده‌اند.

خبر مرتبط
واکنش جنجالی مکرون به لایی خوردن از مرد سنگالی+فیلم

رییس جمهور فرانسه پس از لایی خوردن در یک مسابقه خیریه واکنش عجیبی نشان داد.

در این میان، نیجر خواستار خروج نیروهای آمریکایی نیز شده است. از این روز، وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته دستور داد همه یک هزار نیروی رزمی این کشور در نیجر خارج شوند.

آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد که برنامه‌ریزی برای «خروج منظم و مسئولانه» از نیجر را آغاز می‌کند اما مقام‌های آمریکایی همچنان به مذاکره با حاکمان نظامی نیجر برای ماندن برخی از نیروهای در این کشور آفریقایی ادامه دادند.

خبر مرتبط
گفت و گوی سفیر جدید ایران در سنگال با امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان با اشاره به اهمیت توسعه و گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای آفریقایی به ویژه کشور سنگال، بر ضرورت تلاش جهت گسترش بیش از پیش مناسبات با این کشور در تمام زمینه‌ها، به ویژه ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی تأکید کرد.

علی لامین زین در مصاحبه‌ای اختصاصی با واشنگتن‌پست که سه‌شنبه منتشر شد، اظهار کرد، روابط نظامی نیجر و آمریکایی پس از آن قطع شد که یک مقام آمریکایی در سفر به این کشور آفریقایی و مذاکره برای ما نظامیان ایالات متحده، زبان به تهدید گشود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.