رمزگشایی هوش مصنوعی از محل دفن افلاطون

 محققان از هوش مصنوعی برای رمزگشایی یک پاپیروس باستانی استفاده کردند که حاوی جزئیات مربوط به محل دفن فیلسوف یونانی است.

بر اساس بیانیه شورای تحقیقات ملی ایتالیا، گرازیانو رانوکیا، فیلسوف دانشگاه پیزا و همکارانش از هوش مصنوعی (AI) برای رمزگشایی متن حفظ شده بر روی قطعات پاپیروس ذغالی کشف شده در یک شهر روم باستان واقع در نزدیکی پمپئی استفاده کردند.

هرکولانیوم یکی از شهرهای روم است که در سال ۷۹ پس از میلاد، با فوران کوه وزوویوس نابود و زیر خاکستر دفن شد.

یکی از طومارهای کربن شده در اثر فوران آتششفشان مربوط به نوشته‌های فیلودموس گادارا فیلسوف اپیکوری است که در حدود ۱۱۰ تا ۳۰ قبل از میلاد زندگی می‌کرد. این متن که به «تاریخ آکادمی» معروف است، جزئیات دقیقی از آکادمی که افلاطون در قرن چهارم پیش از میلاد تأسیس کرد و همینطور جزئیاتی درباره زندگی افلاطون از جمله محل دفن او، ارائه می‌دهد.

مورخان پیش از این می‌دانستند که افلاطون، شاگرد معروف سقراط که فلسفه استادش را به همراه فلسفه خود نوشت، در آکادمی به خاک سپرده شد که سردار رومی سولا در سال ۸۶ قبل از میلاد آن را ویران کرد، اما این محققان دقیقاً مطمئن نبودند که محل دفن افلاطون کجای مدرسه قرار دارد.

با این حال، با پیشرفت تکنولوژی، محققان توانستند از انواع تکنیک‌های پیشرفته از جمله تصویربرداری نوری مادون قرمز و فرابنفش، تصویربرداری حرارتی و توموگرافی برای خواندن پاپیروس باستانی استفاده کنند، که اکنون بخشی از مجموعه در کتابخانه ملی ناپل است.

تاکنون محققان ۱۰۰۰ کلمه یا تقریباً ۳۰ درصد از متن نوشته شده توسط فیلودموس را شناسایی کرده اند.

به گفته این محققان، افلاطون در باغی که برای او (منطقه‌ای خصوصی در نظر گرفته شده برای مدرسه افلاطونی) آکادمی آتن در نزدیکی به اصطلاح موزه یا ساسلوم مقدس به خاک سپرده شده است. این درحالی است که تا پیش از این آن‌ها از محل دقیق دفن افلاطون خبر نداشتند و فقط می‌دانستند که در آکادمی به خاک سپرده شده است.

این اولین بار نیست که محققان از هوش مصنوعی برای خواندن طومارهای باستانی که از فوران کوه وزوو جان سالم به در برده‌اند، استفاده می‌کنند. در اوایل سال جاری، محققان طومار متفاوتی را رمزگشایی کردند که در جریان فوران آتشفشانی در ویلایی مجاور که زمانی متعلق به پدر همسر جولیوس سزار بود، سوخته شده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.