ادعای جدید آمریکا درباره ایران در نشست شورای امنیت

رابرت وود سفیر و معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره یمن گفت: ما بارها درخواست کرده‌ایم که گزارش ماهانه دبیرکل که مطابق با قطعنامه ۲۷۲۲ که حاوی اطلاعاتی در مورد انواع سلاح‌های مورد استفاده در هر حادثه و در صورت لزوم، منشأ احتمالی این سلاح‌ها باشد، به شورای امنیت ارائه شود.

خبر مرتبط
فوری/آمریکا و انگلیس به یمن حمله کردند

رسانه‌های یمنی از تجاوز نظامی جدید آمریکا و انگلیس به فرودگاه بین‌المللی الحدیده یمن خبر دادند.

این دیپلمات آمریکایی به رغم تکذیب ادعاهای واشنگتن از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران باز هم ادعا کرد: ما قبلاً به شواهد گسترده ای از ارائه تسلیحات پیشرفته از جمله موشک های بالستیک و کروز توسط ایران به حوثی ها اشاره کرده ایم که نقض تحریم های سازمان ملل است که بی ثباتی منطقه را بیشتر می کند.

او مدعی شد: «اگر شورا خواهان بازگشت به چشم انداز امیدوارتر برای یمن است، ما باید دست به اقدام جمعی بزنیم. ما باید به طور جمعی ایران را به خاطر نقش بی‌ثبات‌کننده‌اش مورد بازخواست قرار دهیم و اصرار کنیم که نمی‌تواند پشت حوثی‌ها پنهان شود. ما مجدداً درخواست خود را از ایران برای توقف انتقال سلاح های غیرقانونی و ممکن سازی حملات غیرقانونی و بی پروا حوثی ها تکرار می کنیم.»

معاون سفیر آمریکا ادامه داد: برای تأکید بر نگرانی شورا در مورد نقض مداوم تحریم تسلیحاتی، ما باید اقدامات بیشتری برای تقویت اجرای تحریم ها و مقابله با ناقضان آنها انجام دهیم.

او مدعی شد: مقیاس و تنوع موادی که در حال حاضر برخلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به حوثی ها منتقل می شود، بی سابقه است.

رابرت وود همچنین ادعا کرد: حملات حوثی ها باعث افزایش قیمت ها و ایجاد تاخیر در تحویل و خرید کالا، غذا و اقلام ضروری در بازارها برای یمین ها می شوند.

این مقام دولت بایدن اضافه کرد: ساکنان تعز اساساً در شهر خود گروگان هستند و همچنان قربانیان تیراندازان حوثی و گلوله باران شهر هستند که باعث کشته و زخمی شدن زنان و کودکان شده است.

او مدعی شد: نیازهای بشردوستانه گسترده ای در سراسر یمن وجود دارد و ۱۸.۲ میلیون نفر - بیش از نیمی از جمعیت یمن- به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. میلیون‌ها نفر با سطوح بالایی از ناامنی غذایی حاد و سوءتغذیه مواجه هستند، بسیاری از آنها در جنوب یمن آواره شده‌اند و به خدمات حفاظتی و سلامتی، آب آشامیدنی تمیز و امکانات بهداشتی دسترسی ندارند. در نتیجه، شیوع وبا در شمال و جنوب یمن در حال گسترش است.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه ادعاهایش افزود: آمریکا از جامعه بین المللی می خواهد که حمایت مالی بیشتری برای کاهش بحران انسانی یمن ارائه دهد. برای کمک به مردم یمن و اجازه ورود غذا و آذوقه‌های مورد نیاز به یمن، حوثی ها باید حملات خود را به کشتی‌های بین‌المللی، مطابق با قطعنامه ۲۷۲۲ متوقف کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.