هشدار سوئد به اسرائیل

دولت سوئد از رژیم صهیونیستی خواست که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و هشدار داد حملات نظامی تل‌آویو به رفح در جنوب نوار غزه در بر دارنده خطر بروز پیامدهای انسانی «غیرقابل قبول» است.

روزنامه ینی‌شفق ترکیه گزارش داد: این اظهار نظرها پس از آن مطرح می‌شود که تل‌آویو به فلسطینی‌ها دستور داد شرق رفح را با شدت یافتن حملات در جنوب غزه، تخلیه کنند.

دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه سوئد در بیانیه‌ای به خبرگزاری آناتولی گفت: ما نگران آغاز حمله زمینی اسراییل هستیم. نیازهای انسانی بزرگ و مبرمی در غزه وجود دارد و تامین کمک‌های انسانی باید افزایش بیابد.

در این بیانیه آمده است: ما همچنان بر اهمیت احترام به قوانین بین‌المللی حقوق بشر تاکید می‌کنیم. باز ماندن گذرگاه‌های رفح و کرم شالوم که کمک‌های انسانی از آن وارد می‌شود، بسیار حائز اهمیت است.

وزارت امور خارجه سوئد در ادامه گفت: سوئد و اتحادیه اروپا، پیشتر از اسرائیل خواسته بودند در رفح عملیات نکند، چرا که منجر به تشدید وضعیت فاجعه‌بار انسانی در آن‌جا خواهد شد.

همچنین در این بیانیه اشاره شد: از نظر دولت سوئد، هدف اصلی باید مذاکرات مداوم برای «آتش‌بس انسانی فوری» باشد که به آزادی گروگان‌ها و دسترسی بیشتر به کمک‌های انسانی منتهی گردد.

تل‌آویو، پیشتر در هفته جاری، تصمیم خود را بر تداوم کارزار نظامی خود در رفح به رغم موافقت گروه حماس با توافق پیشنهادی برای آتش‌بس اعلام کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.