نیویورک‌تایمز محل استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه را فاش کرد+ عکس

روزنامه «نیویورک تایمز» با استناد به تصاویر ماهواره‌ای و گفت‌وگو با کارشناسان سلاح‌های هسته‌ای مدعی شد روسیه در حال ساخت انباری برای نگهداری سلاح‌های تسلیحاتی خود در مرکز بلاروس است.

به ادعای این روزنامه، این مرکز هسته‌ای در ۱۹۳ کیلومتری شمال اوکراین و در نزدیکی شهر «آسیپوویچی» بلاروس واقع شده است و در گذشته به عنوان انبار مهمات نیروهای مسلح بلاروس مورد استفاده داشت. تصاویر ماهواره‌ای که نیویورک‌تایمز به آن‌ها استناد کرده نشان می‌دهند. این تاسیسات حالا دارای مشخصه‌های منحصربه‌فردی است که روسیه در انبارهای تسلحیات هسته‌ای خود لحاظ می‌کند، از جمله منطقه فوق‌امنیتی با حصارکشی سه‌لایه.

خبر مرتبط
واکنش روسیه به کمک‌های جدید آمریکا به اوکراین

سفیر روسیه در آمریکا گفت که کمک‌های نظامی جدید واشنگتن به کی‌یف واکنشی به موفقیت ارتش روسیه در خط مقدم است.

از دیگر استنادات نیویورک‌تایمز یک سامانه پدافند هوایی جدید و سازه‌ای است که این روزنامه از آن با عنوان یک منطقه بارگیری سرپوشیده یاد کرده است، سازه‌ای که به یک پناهگاه زیرزمینی پنهان به سبک دوران شوروی متصل است.

63026316

این روزنامه اذعان کرده است که به دلیل ماهیت محرمانه فعالیت‌های هسته‌ای، ممکن است روسیه در دیگر نقاط بلاروس هم انبارهایی برای ذخیره سلاح‌های هسته‌ای ساخته باشد یا حتی برخی تسلیحات هسته‌ای خود را به آسیپوویچی منتقل کرده باشد، اما مستنداتی برای حمایت از این گفته‌ها وجود ندارد.

روسیه در سال ۲۰۲۲ سامانه موشکی اسکندر را به بلاروس ارسال کرد، سامانه‌ای که موشک‌های آن توانایی حمل کلاهک هسته‌ای را دارند. معمولا انبار تسلیحات هسته‌ای باید در نزدیکی یک پایگاه نظامی ساخته شود، پایگاهی که توان استفاده از آن سلاح‌ها را داشته باشد. گفتنی است که موشک‌های اسکند روسیه هم دقیقا در شهر آسیپوویچی مستقر شده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.