خبر خوش ایتالیا برای کی‌یف/ دومین سیستم‌ دفاع هوایی راهی اوکراین می‎‌شود

یک منبع دیپلماتیک مطلع که خواست نامش فاش نشود، گفت: «وزرت دفاع ایتالیا در این باره مشتاق است اما تصمیم در این مورد باید توسط جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا گرفته شود. این تصمیم روی میز است و تصمیم در عرض یک یا ۲ هفته گرفته می‌شود.»

خبر مرتبط
روسیه از انهدام ۱۶ پهپاد و ۲۱ راکت اوکراینی خبر داد

وزارت دفاع روسیه خبر داد که دفاع هوایی این کشور ۱۶ پهپاد و ۲۱ راکت را منهدم کرده است.

به نقل از پایگاه خبری دیفنس نیوز، این آتشبار که ایتالیا قرار است به اوکراین بفرستد، در کویت مستقر است و یکی از پنج آتشباری است که توسط ایتالیا عملیاتی شده است؛ ایتالیا سال گذشته میلادی یکی از آتشبارها را به اوکراین ارسال کرد.

رم درباره ارسال دومین آتشبار خود به اوکراین به دلیل کم بودن آنها احتیاط می‌کند اما کی‌یف درخواست دارد که برای دفاع از خود در برابر حملات موشکی روسیه این آتشبار را دریافت کند.

خبر مرتبط
زنگ خطر جنگ‌افزارهای الکترونیک روسیه برای اوکراین

وب‌سایت «بیزنس اینسایدر» خبر داد که جنگ افزار الکترونیکی روسیه برای تسلیحات آمریکایی در اوکراین مشکلاتی ایجاد کرده است.

«آلساندرو مارونه»، کارشناس دفاعی در اندیشکده IAI در رم گفت: «فشارهای سیاسی زیادی روی ایتالیا برای اهدای دومین آتشبار وجود دارد اما این یک تصمیم دشوار است چون انبارهای تسلیحات ایتالیا را به شدت دچار کسری می‌کند.»

دولت اخیرا یک آتشبار را در اسلواکی به عنوان بخشی از برنامه ناتو مستقر کرده و دیگری قرار است در ژوئن در جنوب ایتالیا برای حفاظت از نشست سران گروه هفت راه اندازی شود.

سامانه SAMP/T که در سال ۲۰۱۳ وارد خدمت ارتش ایتالیا شد، یک سیستم ضد موشکی تاکتیکی سوار بر کامیون است که برای دفاع در برابر موشک‌های بالستیک کروز و تاکتیکی و همچنین هواپیماهای دارای سرنشین و پهپادها طراحی شده است.

پارلمان ایتالیا قرار است به بسته دیگری از تسلیحات برای ارسال به اوکراین رای دهد، چون طبق گزارش‌ها قبلا موشک‌های استینگر و هویتزر PzH ۲۰۰۰ ارسال شده است.

نخست وزیر ایتالیا به شدت از کارزار نظامی اوکراین برای بیرون راندن نیروهای روسی از خاک این کشور حمایت کرده است اما خودداری دولت در ارائه فهرست تسلیحات ارسالی انتقاد رای دهندگان و احزاب سیاسی از جمله حزب مخالف پنج ستاره و متحد ائتلاف ملونی، حزب «لیگ» را در پی داشته است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.