تشدید درگیری‌ها با روسیه / زلنسکی درخواست کمک کرد

 ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین جمعه اعلام کرد که «درگیری‌های سنگینی» در تمام خط مقدم جنگ با روسیه جریان دارد.

وی بار دیگر خواستار دریافت کمک‌های خارجی شد و افزود: مهم این است که شرکایمان با ارائه بموقع کمک‌ها از سربازان ما حمایت کنند.

روسیه روز جمعه یک حمله ناگهانی زمینی را به منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین انجام داد. به گفته زلنسکی، اوکراین نیروهای کمکی را به منطقه خارکیف اعزام کرده و با پهپاد و توپخانه به حملات روسیه پاسخ داده است.

خبر مرتبط
زلنسکی تحت تعقیب قرار گرفت

مسکو اعلام کرد ولودیمیر زلنسکی را در فهرست افراد تحت تعقیب خود قرار داده است.

در همین حال، زلنسکی جمعه «سرهی رود» رئیس یگان حفاظت شخصی خود را پس از بازداشت ۲ تن از مقامات ارشد این یگان به اتهام توطئه ترور برکنار کرد. رود از سال ۲۰۱۹ تیم امنیتی رئیس جمهور را رهبری می‌کند.

در فرمان زلنسکی هیچ دلیلی برای برکناری وی ذکر نشده است. اداره گارد ایالتی (UDO) نه تنها مسوول امنیت رئیس جمهور، بلکه سایر چهره‌های کلیدی در اوکراین و خانواده‌های آنها است.

زلنسکی در ماه‌های اخیر بارها از توطئه‌های مکرر روسیه برای ترور خود صحبت کرده است. آخرین اتهامات مطرح شده در دولت اوکراین متوجه کایریلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی و واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیت دولت اوکراین بوده است.

به گفته سازمان امنیت اوکراین، افراد نزدیک به محافظ رئیس جمهور قرار بود او را ربوده و به قتل برسانند. البته هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سرهی رود، ۴۷ ساله، ارتباطی با این اتهامات داشته باشد، وجود ندارد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.