لندن و روسیه شاخ به شاخ شدند/انگلیس تحریم‌های جدیدی علیه مسکو وضع کرد

وزارت کشور انگلیس روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای ادعا کرد که این تحریم‌ها در چارچوب «هدف قرار دادن و خنثی کردن عملیات جمع آوری اطلاعات روسیه در بریتانیا» اعمال شده است.

خبر مرتبط
یک قدم تا حمله روسیه به لندن!

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به تهدیدهای لندن مبنی بر اینکه کی‌یف ممکن است با تسلیحات انگلیسی به خاک روسیه حملاتی ترتیب بدهد، گفت: در صورت تحقق این امر مسکو حق دارد به تاسیسات انگلیس در اوکراین و خارج از آن کشور حمله کند.

انگلیس علاوه بر اخراج وابسته نظامی روسیه از لندن، جایگاه دیپلماتیک چندین ملک متعلق به دولت مسکو را حذف کرده است. یکی از این ساختمان‌ها، ملکی در منطقه «هایگیت» است که ادعا می‌شود برای اهداف اطلاعاتی استفاده شده است.

دولت لندن همچنین محدودیت‌های جدیدی را برای صدور روادید دیپلماتیک از جمله محدود کردن مدت زمانی که دیپلمات‌های روس می‌توانند در بریتانیا اقامت داشته باشند، اعمال کرده است.

بر اساس این بیانیه، وزارت امور خارجه انگلیس امروز سفیر روسیه در لندن را احضار کرد تا تحریم‌های جدید را به وی ابلاغ کند. دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس در این باره ادعا کرد: از زمان تهاجم روسیه به اوکراین، تلاش های مسکو برای تضعیف امنیت بریتانیا و اروپا به طور فزاینده ای افزایش یافته است.

وی افزود: اقدامات امروز پیامی صریح به دولت روسیه است که اقدامات آنها بی پاسخ نخواهد ماند. ما در کنار دوستان و شرکای خود به ایستادگی در کنار اوکراین ادامه خواهیم داد و روسیه را به خاطر فعالیت های مخرب خود پاسخگو خواهیم دانست.

جیمز کلورلی وزیر کشور انگلیس هم گفت: ما برای ارسال پیام بازدارندگی قوی به روسیه و کاهش بیشتر توانایی سرویس‌های اطلاعاتی این کشور برای تهدید بریتانیا اقدام کردیم و برابر تهدیدهای روسیه ایستاده‌ایم.

همچنین گرانت شاپس، وزیر دفاع انگلیس ضمن تکرار ادعاها و مواضع خصمانه علیه روسیه مدعی شد: ما تا هر زمانی که طول بکشد به دفاع از آزادی و دموکراسی ادامه خواهیم داد.

این تحولات 2 هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دادستان انگلیس 2 فرد را در چارچوب قانون جدید امنیت ملی انگلیس مصوب سال ۲۰۲۳ به جاسوسی برای روسیه متهم کرد.

روابط لندن و مسکو از سال ۲۰۱۸ به این سو، در پی ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال جاسوس دوجانبه روسیه در شهر سالزبری انگلیس تیره شده است. در این میان جنگ اوکراین هم که در پی بی‌توجهی غرب نسبت به نگرانی‌های امنیتی مسکو و گسترش نیروهای ناتو تا نزدیکی مرزهای روسیه کلید خورد، به روابط متزلزل مسکو و لندن ضربه زده است.

این درحالی است که انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است. این کشور تاکنون صدها شهروند و سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.