خوابی که آلمان برای دارایی‌های روسیه دیده است

شولتس با حمایت از پیشنهاد اولیه اتحادیه اروپا در استفاده از عایدات حاصل از دارایی‌های روسیه برای تقویت نظامی اوکراین گفت، حدود ۹۰ درصد از این عایدات از دارایی‌های مسدود شده روسیه باید صرف هزینه خرید تسلیحات برای کی‌یف شود. او همچنین به شرکای ناتو در منطقه دریای بالتیک تضمین داد که از آنها دفاع می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، در مارس سال جاری میلادی «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که ۹۰ درصد از عایدات سرمایه‌ها و دارایی‌های مسدود شده روسیه در اروپا به صندوقی تحت اداره این اتحادیه منتقل شود تا منابع مالی برای تامین و خرید سلاح برای اوکراین فراهم شود.

خبر مرتبط
استقرار ۲۵ هزار نیروی روسیه در اطراف یک شهر کلیدی/ تلاش برای درهم‌شکستن دفاع اوکراین

نیوزویک اعلام کرد که مسکو ۲۵ هزار سرباز خود را در اطراف شهر استراتژیک چاسیو یار مستقر کرده است.

حدود ۷۰ درصد از تمامی دارایی‌های روسیه در غرب در سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار موسوم به «یوروکلیر» (Euroclear) در بلژیک نگهداری می‌شود که معادل ۱۹۰ میلیارد یورو (۲۰۴.۶۷ میلیارد دلار) اوراق بهادار و پول نقد بانک مرکزی روسیه است.

شولتس ادامه داد، آلمان و سه کشور حوزه بالتیک به دنبال افزایش تولید تسلیحات در اروپا هستند و تولید مهمات و سیستم‌های دفاع هوایی نیز افزایش یافته است.

«اینگریدا سیمونیته» نخست وزیر لیتوانی هم گفت صنعت دفاعی اروپا با مشکلات مالی و عدم اطمینان برای ظرفیت تولید بلندمدت دست و پنجه نرم می‌کند، اما این را بیان کرد که نسبت به فعالیت کارخانه برنامه‌ریزی شده «راین متال» در لیتوانی خوش‌بین است.

شولتس همچنین به شرکای ناتو در منطقه دریای بالتیک تضمین داد که از آنها دفاع می‌کند و با بیان اینکه آنها می‌توانند بر روی پشتیبانی دفاع نظامی قابل قبول آلمان حساب کنند، گفت: «از هر وجب از خاک ناتو دفاع می‌کنیم.»

خبر مرتبط
هشدارهای آمریکا درباره سفر به آلمان جدی شد

ایالات متحده آمریکا توصیه های سفر به آلمان را به دلیل افزایش تهدید تروریسم در این کشور تشدید کرده است.

وی همچنین به طرح‌های روسیه برای برگزاری رزمایش هسته‌ای تاکتیکی که در غرب آن را تلاشی برای ارعاب می‌بینند، واکنش نشان داد و افزود: «همیشه بیان کردن این مساله از تسلیحات هسته‌ای نباید در این جنگ استفاده شود، مهم بوده است. روسیه با حمله به اوکراین اشتباه محاسباتی کرده است.»

صدراعظم آلمان همچنین گفت، حمله روسیه به اوکراین به جای تضعیف ناتو و تقسیم اروپا، ائتلاف را قوی و متحد کرده است.

سه رهبر حوزه بالتیک از شرکای خود در اتحادیه اروپا و ناتو خواسته‌اند تا پول بیشتری را در حوزه نظامی و در مواجهه با تهدیدهای روسیه هزینه کنند.

«اویکا سیلینا» نخست‌وزیر لتونی به همراه «کایا کالاس» نخست‌وزیر استونی و «اینگریدا سیمونیته» همتای وی از لیتوانی از حمایت نظامی آلمان برای کشورهایشان استقبال کردند.

سیمونیته مدعی شد: «می‌دانیم که اهداف روسیه و جاه‌طلبی‌های بدون توجیهش فراتر از مرزهای اوکراین است. امنیت کشورهای حوزه بالتیک مستقیما به پیروزی اوکراین بستگی دارد.»

این سه کشور بالتیک که همگی اعضای ناتو و اتحادیه اروپا هستند، در میان حامیان جدی کی‌یف به شمار می‌روند و نگرانند که حمله روسیه به اوکراین فقط در به این کشور محدود نشود. همه این کشورها مرز مشترک با روسیه دارند و زمانی بخشی از شوروی بودند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.