حماس جزئیات طرح آتش‌بس را اعلام کرد

 «خلیل الحیه» نائب رئیس جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در سخنانی به تشریح طرح پیشنهادی آتش‌بس در نوار غزه که مورد موافقت این جنبش قرار گرفته است پرداخت.

خبر مرتبط
واکنش اسرائیل به پاسخ حماس به طرح آتش‌بس

یک رسانه اسرائیلی اعلام کرد که هیأت مذاکره‌کننده اسرائیل در حال بررسی پاسخ حماس به طرح آتش‌بس برای واکنش رسمی به آن است.

الحیه اعلام کرد: این پیشنهاد که از سوی میانجیگران قطری و مصری ارائه شده شامل ۳ مرحله است. این پیشنهاد شامل عقب‌نشینی کامل از نوار غزه، بازگشت آوارگان و مبادله اسرا در ۳ مرحله است.

نائب رئیس جنبش حماس بیان کرد: این پیشنهاد دربرگیرنده خروج ۳۰ تن از اسرا از زندان‌های رژیم اشغالگر بر اساس قدیمی‌تربودن آن‌ها است. بر اساس متن توافق پیشنهادی، مراحل آتش‌بس پی در پی و مرتبط هستند.

خبر مرتبط
فوری/ حماس با طرح پیشنهادی آتش‌بس موافقت کرد

جنبش حماس با طرح پیشنهادی آتش‌بسِ ارائه‌شده از سوی قطر و مصر موافقت کرد.

الحیه ادامه داد: در مرحله دوم این طرح پیشنهادی به صورت مستقیم توقف عملیات نظامی و خصمانه به صورت دائم اعلام می‌شود. میانجیگران به ما گفتند که رئیس جمهور آمریکا به وضوح اجرای توافق را تضمین می‌کند. اکنون توپ در زمین رژیم اشغالگر اسرائیل است.

وی افزود: ما موافقت کامل خود با طرح پیشنهادی آتش‌بس را به میانجیگران اعلام کردیم. در این توافق اهداف خود در آتش‌بس، بازگشت آوارگان، امدادرسانی و توافق جدی مبادله اسرا را محقق کردیم.

الحیه ادامه داد: در روز نخست از مرحله اول توافق، پایبندی روشن به توقف موقت عملیات نظامی صورت خواهد گرفت. هیچ محدودیتی برای بازگشت آوارگان وجود ندارد و این موضوع در طرح پیشنهادی توافق به روشنی ذکر شده است.

وی گفت: در مرحله نخست طرح پیشنهادی آتش‌بس، اشغالگران به حاشیه مناطق مرزی در داخل نوار غزه عقب‌نشینی خواهند کرد. ما از برخی موارد کوتاه آمدیم تا راه توقف این جنگ دیوانه‌وار را باز کنیم و روند حقیقی مبادله اسرا محقق شود.
الحیه افزود: در مرحله نخست گفت‌وگوهایی غیرمستقیم از طریق میانجیگران مصری و قطری در خصوص موارد راهگشای مبادله اسرا صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: ما موعد مشخصی را برای موافقت اسرائیل با طرح پیشنهادی آتش‌بس اعلام نکرده‌ایم و منتظر پاسخ اشغالگران به موافقتمان با طرح پیشنهادی آتش‌بس هستیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.