پرداخت وام مسکن به ساکنان روستای امامزاده ابراهیم+جزییات

مجید جودی امروز، ۱۷ اردیبهشت ماه در حاشیه بازدید از روستای حادثه دیده امامزاده ابراهیم(ع) شهرستان شفت در گفت وگو با خبرنگاران، با ابراز تاسف از رخ دادن حادثه آتش سوزی در روستای امامزاده ابراهیم، اظهار کرد: متاسفانه آتش سوزی در این روستا سابقه قدیمی دارد و بار دیگر تعدادی از هموطنان ما زندگی و اقتصاد خودشان را از دست دادند.

خبر مرتبط
ردپای قصور برخی مسئولان ‌در آتش‌سوزی روستای امامزاده ابراهیم شفت+ جزییات

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: قصور و کوتاهی برخی مسئولان در حادثه آتش‌سوزی منطقه امامزاده ابراهیم شفت محرز شده است.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان مجری دولت وظیفه بازسازی واحدهای آسیب دیده را بر عهده دارد، تصریح کرد: امروز خدمت مردم امامزاده ابراهیم رسیدیم تا از نزدیک در جریان حادثه قرار بگیریم؛ این روستا ویژگی خاصی دارد و زندگی و معیشت و اقتصاد اهالی آن در هم آمیخته و واحدهای مسکونی صرفا محل سکونت نیستند و حکم معیشت را دارند.

معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن کشور ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر جریان زندگی و معیشت اهالی امامزاده ابراهیم به حرکت درآید و گفت: تا زمان اخذ مصوبه‌های لازم از هیئت دولت، بازسازی را آغاز خواهیم کرد و خوشبختانه کار نقشه برداری واحدها توسط بنیاد مسکن استان انجام شده و از فردا آواربرداری را آغاز خواهیم کرد.

جودی از فراهم شدن تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن روستایی(پنج درصد) برای واحدهای آسیب دیده این روستا خبر داد و تاکید کرد: به ازای هر واحد آسیب دیده ۳۵۰ میلیون تومان وام می‌دهیم و به دنبال اخذ مصوبه‌های دیگر هیئت دولت، کار بازسازی را تکمیل می‌کنیم.

وی با بیان اینکه قطعا با همکاری و مشارکت مردم تا هفت ماه آینده عملیات بازسازی را به ثمر می‌رسانیم، اضافه کرد: کار سختی نیست و با همت مردم و مسئولان قابل دستیابی است.

معاون بازسازی بنیاد مسکن همه مسئولان را پای کار دانست تا مجددا زندگی و اقتصاد و معیشت به روستا بازگردد و خاطرنشان کرد: در کنار تسهیلات، منتظر تصویب کمک‌های بلاعوض هستیم؛ البته برای تسریع در کار از وام مسکن روستایی کمک گرفتیم و به زودی تسهیلات تکمیلی را اخذ خواهیم کرد.

وی با اشاره به دستور دولت مبنی بر اخذ ضمانت زنجیره ای در پرداخت تسهیلات مسکن روستایی، بیان کرد: با بانک‌هایی که با ضمانت زنجیره‌ای راحت تر برخورد می‌کنند، همکاری خواهیم کرد؛ در صورت کمبود سهمیه وام مسکن روستایی گیلان، از سهمیه سایر استان‌ها کمک می‌گیریم.

داریوش بلدی، معاون توسعه و عمران روستایی بنیاد مسکن کشور نیز در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر لزوم درجاسازی بر اساس ضوابط طرح هادی این روستا، اظهار کرد: طرح هادی روستای امامزاده ابراهیم شفت حد تفکیک ۱۲۰ متری را مشخص کرده و لذا باید در کمیته مربوطه درباره طرح هادی تصمیم گیری و حد تفکیک را کم کنیم تا اهالی بتوانند درجاسازی را انجام دهند.

وی محدوده روستای امامزاده ابراهیم در بازنگری طرح هادی را ۳۵ هکتار دانست و اضافه کرد: برای ۱۶.۵ هکتار از اداره کل منابع طبیعی استان سند اخذ کردیم و لذا به زودی سند اراضی را به مردم تحویل می‌دهیم.

معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن با اشاره به هویت معماری روستای مذکور که مبتنی بر چوب است، یادآور شد: سعی می‌کنیم در طراحی‌های جدید هم هویت بومی و اقلیمی منطقه را حفظ کنیم و هم از حوادث مشابه جلوگیری شود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.