پای رافائل گروسی به بازار ارز تهران باز شد/ معامله‌گران در حالت آماده باش

به گزارش اقتصادنیوز، معامله‌گران ارز و سکه امروز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه در حالی فعالیت در بازار را آغاز کردند که روز گذشته معاملات به دلیل تعطیلات رسمی روز شنبه، به حالت نیمه تعلیق در آمد.

فعالان بازار می‌گویند در حال حاضر عده‌ای از معامله‌گران در حالت آماده‌باش و انتظار برای مهمان ویژه تهران هستند. سی امین اجلاس ملی هسته‌ای و اولین اجلاس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای بهانه سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران است که قرار است از فردا و با مشارکت دانشمندانی از کشورهای مختلف دنیا در اصفهان برگزار شود. این اجلاس اگرچه دلیل عیان حضور گروسی در ایران است، اما مذاکرات و دیدارهای دیگر نیز از برنامه های مهم سفر رئیس کل آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

تحلیلگران سیاسی و اقتصادی معتقدند که گروسی به این شهرت دارد که بی‌سروصدا، اما قاطع است و این سفر از آن جایی برای معامله‌گران مهم است که در چند وقت گذشته خاورمیانه شاهد تنش‌های ژئوپلیتیک بین ایران و اسرائیل بوده است. از سوی دیگر به نظر می‌رسد نتیجه این سفر موضوع بحث در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد بود که از ۱۴ تا ۱۸ خرداد برگزار می‌شود.

بنابراین از منظر عده‌ای از بازیگران ارزی سفر گروسی می‌تواند شروع کاهشی بازار باشد؛ اما آنها فاکتور مهم را نتیجه سفر می‌دانند. در واقع عنصر مذاکرات و سیاست خارجی کماکان حکم ترمز انتظاری را دارد.

البته فارغ از سیگنال‌ها و گمانه‌زنی‌های سیاسی، امروز یک شایعه در بین دسته‌ای از معامله‌گران دست‌به‌دست شد. برخی‌ها مدعی بودند که کوروش پرویزیان که هفته گذشته پس از ۱۰ سال از بانک پارسیان خداحافظی کرد به‌زودی جایگزین فرزین خواهد شد.

در این شرایط حال و هوای بازار حکایت از احتیاط معامله‌گران و نوسانات کاهشی نرخ ارز دارد. گفتنی است امروز قیمت درهم با گپ منفی بازگشایی شد و در نیمه ظهر ۳۰۰ تومان پایین از دو روز قبل بسته شد. از سوی دیگر در هرات هم نرخ دلار نزولی شده است.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با عنوان« ترمز هیجان کشیده شد/ استقبال طلا و سکه از مهمان ویژه تهران» بخوانید.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.