ریشه گروهک جیش الظلم خشکیده است؟

دو: در اواخر سال گذشته و اوایل سال جدید دو حادثه تروریستی بزرگ علیه مقرهای نیروی انتظامی و سپاه پاسداران که در نوع خود از اقدامات ضدامنیتی کم سابقه سالیان اخیر محسوب می‌شود در شهرستان راسک اتفاق افتاد. اینک با اطلاعیه قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه معلوم شده که بخشی از پشتیبانان اصلی این دو عملیات تروریستی بزرگ در مدرسه دینی انوارالحرمین روستای پشامگ بلوچستان مخفی شده بودند، دستگیر شدند.

خبر مرتبط
دستگیری یکی از اعضاء گروه تروریستی جیش الظلم در جزیره قشم

فرمانده انتظامی استان هرمزگان اطلاع داد که یکی از اعضا گروهک تروریستی جیش الظلم در این استان شناسایی و دستگیر شده است.

سه: این اولین بار نیست که عوامل یک حوزه علمیه به ظاهر اهل سنت در بلوچستان ، پس از ارزیابی‌های اطلاعاتی معلوم می شود که از منشاهای اصلی اجرای عملیات تروریستی علیه ایران بودند. یکی از معروف‌ترین مصادیق در اینباره مربوط به سال ۸۶ است که عوامل گروه ترویستی عبدالمالک ریگی با همکاری مسئولین حوزه علیمه چاه جمال ایرانشهر قصد داشتند با عملیات انتحاری در خلال سفر رئیس جمهور وقت به سیستان و بلوچستان دست به قتل و عام گسترده بزنند.

چهار: بین رسیدن به امنیت پایدار در جنوب شرق و مقابله با یکی از پشتیبانان اصلی عملیات‌های تروریستی تکفیری -حوزه‌های علمیه راهبر، پشتیبان، همکار و همراه تروریست ها- چه ارتباطی وجود دارد؟ بدون مهار این نوع حوزه‌های علمیه – که البته بسیار اندک شمار هستند و اساسا نباید آنها را در زمره اهل‌سنت سیستان و بلوچستان محسوب کرد- آیا نقطه پایانی بر حوادث ضد امنیتی می‌توان متصور بود؟

پنج: هیچ گروه تروریستی تکفیری در جنوب شرق بدون یارگیری از بستر تربیتی ایجاد شده توسط برخی جریانات مذهبی افراطی در داخل بلوچستان، امکان شکل گیری و بقا ندارد. بهتر نیست پس از سالها تجربه طرح‌‎های مختلف امنیتی، بیشتر به علل اصلی پرداخته شود و به جای پرداخت هزینه‌های سنگین نظامی و امنیتی برای مقابله با گروه‌های تروریستی در وسط میدان جنگ، یکی از اصلی‌ترین منشاهای تشکیل این گروه‌ها را در نطفه بخشکانیم؟ آیا زمان، پرداختن بیشتر به این مقرهای معدود که اتفاقا پنهان نیستند و عملکردشان هم آشکار هست، فرا نرسیده؟

شش: از اجرای قانون نظارت بر حوزه‌های علمیه اهل سنت در سیستان و بلوچستان چه خبر؟ تا کجا پیش رفته؟ چه میزان اجرایی شده؟ چه موانعی وجود دارد؟ اگر مانع وجود دارد، مانع اصلی کیست و چیست؟ آیا مسوولین درباره این سوالات مهم و حیاتی، پاسخ قانع کننده‌ای برای ده‌ها خانواده شهدای مظلوم انتظامی و امنیتی سیستان و بلوچستان دارند؟

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.