فرصت طلبی عمان و امارات زیر سایه جنگ در خاورمیانه

به گزارش اقتصادنیوز، رویارویی اخیر بین ایران و اسرائیل نگرانی میان کشورهای حوزه خلیج فارسرا افزایش داده و موجب شده تا این گروه از بازیگران بیش از همیشه بر کاهش تنش‌های منطقه‌ای با توسل به راه‌حل‌های دیپلماتیک به جای گزاره های نظامی تاکید داشته باشند. تحولات اخیر به سان بنزین بر آتشی بود که منطقه را فراگرفته وخاورمیانه را در آستانه رویارویی تمام عیار قرار داد.

از همین رو ناظران می گویند فعل و انفعال های دیپلماتیک کشورهای خلیج فارس پیام روشنی را ارسال می کند؛ پیام حول این محور گسترش دامنه پروژه های اقتصادی، سرمایه گذاری و توسعه منوط به ثبات است و در صورت هرگونه درگیری، توسعه قربانی خواهد شد.به نوشته نیشن، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به رویکرد دو جانبه شان ادامه خواهند داد چرا که بر این باورند که تعامل مثبت و سازنده با تحولات متلاطم ژئوپلیتیکی و تکرار فراخوان برای کاهش تنش و آرامش، با حفظ پیشرفت و همگامی با تحولات سریع فناوری، هوش مصنوعی و بازسازی اقتصادی جهت انطباق و آمادگی برای شرایط پس از نفت ضرورت دارد.

این رویکردی است که ایده انتظار برای یافتن راه‌حل‌هایی برای چالش‌های ژئوپلیتیکی منطقه‌ پیش از شروع دستور کار بلندپروازانه در حوزه اقتصاد و طرح‌های سرمایه‌گذاری بزرگ را رد می‌کند. همچنین قابل توجه است که سفر سلطان هیثم به امارات متحده عربی در پی شرایط آب و هوایی شدید در هر دو کشور در روزهای اخیر در همین چارچوب قابل تبیین است. چنین بازدیدهایی رویکرد مثبتی را برای مدیریت بحران‌ها بدون انتظار برای عبور طوفان ترسیم خواهد کرد.

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «افشای راز توافق راهبردی عمان و امارات/ بلندپروازی عربی در میانه جنگ خاورمیانه» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.