دردسر ناتمام منابع هدفمندی یارانه‌ها/ خطای دولت چه بود؟

به گزارش اقتصادنیوز، دیوان محاسبات به عنوان نهاد نظارتی زیرمجموعه مجلس شورای اسلامی، امروز با انتشار یک خبر از انحراف دولت در تحقق منابع تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۲ مربوط به هدفمندی یارانه ها خبر داد؛ گزارشی کوتاه که می‌گوید ۳۱ درصد از منابع پیش‌بینی شده هدفمندی یارانه‌ها محقق نشده است.

به بیانی دیگر  دولت در اجرای بخش منابع این تبصره از قانون بودجه، توفیق ۶۹ درصدی داشته و تنها به همین میزان توانسته منابع برآورد شده در قانون بودجه سال گذشته را محقق کند.

بر اساس جدول تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، سقف منابع هدفمندی یارانه حدود ۶۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود و در مقابل، هزینه یارانه‌ای آن نیز در همین سقف به تصویب رسید. اما تایید انحراف ۳۱ درصدی از تحقق منابع هدفمندی یارانه‌ها درسال گذشته نشان می‌دهد که تراز این جدول مهم، صرفا روی کاغذ بودجه صورت گرفته اما در عمل، این تبصره با همان کسری قابل پیش بینی به تصویب رسید؛ مشتی نمونه خروار از بودجه سالهای اخیر که بارها کسری منابع هدفمندی یارانه ها در آن تکرار شده است. 

مشروح این گزارش را در اقتصادنیوز با تیتر «دولت 198 همت کم آورد!/ پایان باز سریال ناترازی منابع هدفمندی یارانه‌ها» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.